Γαλλία

Με τεσσάρα βάζει πλώρη για Champions League η Μονακό

Επίδειξη δύναμης από τη Μονακό που πέρασε αέρα 4-0 από την έδρα της Σεντ Ετιέν και κοιτάζει ακόμα και το εισιτήριο για το Champions League.

Δεν σταματάει πουθενά η ομάδα του Νίκο Κόβατς που έχει βάλει στο μάτι το εισιτήριο για το Champions League για το οποίο θα παλέψει μέχρι το τέλος. Τουλάχιστον αυτό απέδειξε η Μονακό που πέρασε άνετα επικρατώντας 4-0 από την έδρα της Σεντ Ετιέν.

Οι Μονεγάσκοι πλέον έφτασαν τους 59 βαθμούς και βρίσκονται στο -1 από τη θέση που οδηγεί στο εισιτήριο για την κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.

Τον χορό των γκολ άνοιξε ο Γιόβετιτς στο 13ο λεπτό, αφού παρά το ότι έχασε πέναλτι αρχικά στη συνέχεια της φάσης έγραψε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους.

Στην επανάληψη τα τρία ακόμα τέρματα ήρθαν ως απόρροια της κυριαρχίας της Μονακό με τους Τσουαμενί και Ντιόπ στο 55’ και το 64’ να γράφουν το 3-0 και να κλειδώνουν τη νίκη για την ομάδα τους.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντιατά στο 76ο λεπτό που μετά από ασίστ του Φάμπρεγας έγραψε το τελικό 4-0.