Γαλλία

Ο Μαρκίνιος λύγισε τη Σεντ Ετιέν των 10 παικτών και ηρέμησε την Παρί!

Σκούρα τα βρήκε η Παρί Σεν Ζερμέν στην έδρα τη Σεντ Ετιέν, καθώς επικράτησε 3-1 με ανατροπή εκτός έδρας, με τους γηπεδούχους να παίζουν με 10 παίκτες για πάνω από ένα ημίχρονο.

Προβληματίζει, κάθε άλλο παρά εντυπωσιάζει, αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν πήρε ακόμα μία νίκη, αυτή τη φορά στην έδρα της Σεντ Ετιέν, επικρατώντας 3-1, έχοντας και τη διαιτητική βοήθεια.

Οι «στεφανουά» άνοιξαν το σκορ στο 23’ με τον Μπουανγκά, ωστόσο στο 45’ σημειώθηκε η φάση του αγώνα, καθώς ο ρέφερι απέβαλε με μια πολύ αυστηρή απόφαση τον Κολοντζιέτσακ με απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα και από τη στατική φάση, ο Μαρκίνιος έκανε το 1-1 με κεφαλιά.

Έπειτα από πολιορκία στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντι Μαρία σφράγισε την ανατροπή στο 79’, κάνοντας το 2-1, ενώ ο Μαρκίνιος και πάλι στις καθυστερήσεις αυτή του φορά του δευτέρου ημιχρόνου, διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Με τα τρία γκολ να αποτελούν δημιουργίες του Λιονέλ Μέσι, ο οποίος για τρίτη φορά στην καριέρα του κάνει... χατ-τρικ στις ασίστ.