Σκωτία

Άνετες επικρατήσεις για Σέλτικ και Ρέιντζερς - Παραμένουν στο +9 οι Κέλτες

Σέλτικ και Ρέιντζερς μετέτρεψαν σε περίπατο τις αναμετρήσεις με Λίβινγκστον (3-0) και Χαρτς (0-3) αντίστοιχα, με τους Κέλτες να παραμένουν στην πρώτη θέση και στο +9 από τους Προτεστάντες.

Σε... υγιεινό περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τη Λίβινγκστον η Σέλτικ (3-0). Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ήταν καταιγιστική στο πρώτο μέρος, και με τρία γκολ σε αυτό καθάρισε το παιχνίδι, σβήνοντας τις... μηχανές στο δεύτερο ημίχρονο.

Τον χορό των γκολ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Τέιλορ στο 29', με τον Μαέντα, τέσσερα λεπτά αργότερα, να κάνει το 2-0. Στο 45'+2' έκανε το 3-0, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ίδια ήταν και η εικόνα της Ρέιντζερς στην έδρα της Χαρτς. Ο Μορέλος άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, με τον Τίλμαν να κάνει το 2-0 στο 34' και τον Μορέλος να σκοράρει ξανά στο 68' για το 3-0.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Σεντ Μιρέν επικράτησε 3-1 στην έδρα της Αμπερντίν, η Κιλμάρνοκ 1-0 της Γιουνάιτεντ, ενώ η Σεντ Τζόνστον έφυγε με το διπλό από το Μάδεργουελ (0-2).