Σκωτία

Εύκολα στους «16» του Κυπέλλου η Σέλτικ - Τα... χρειάστηκε η Ρέιντζερς

Σε περίπατο μετέτρεψε το παιχνίδι με τη Μόρτον η Σέλτικ (5-0), δυσκολεύτηκε αλλά συνεχίζει στους «16» και η Ρέιντζερς.

Εύκολο απόγευμα είχε στο παιχνίδι με τη Μόρτον για τη φάση των «32» του Κυπέλλου Σκωτίας η Σέλτικ. Η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου επικράτησε 5-0, κάνοντας... περίπατο απέναντι στην ομάδα της δεύτερης τη τάξει κατηγορίας.

Το σκορ για τους γηπεδούχους άνοιξε ο Μόουι με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 18', με τον Φορουχάσι να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του, τρία λεπτά αργότερα. Οι Κέλτες δεν άφησαν το... πόδι από το γκάζι, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με 4-0, με τον Τέρνμπουλ (42') και ξανά τον Φουρουχάσι (45'+1') να βρίσκουν στόχο.

Στο 84', ήταν η σειρά το Άρον Μόουι να πετύχει δεύτερο προσωπικό γκολ, «γράφοντας» το τελικό 5-0. Υπενθυμίζεται πως ο Γιώργος Γιακουμάκης έμεινε εκτός αποστολής, με τον Άγγελο Ποστέκογλου να εξηγεί τι συμβαίνει με τον Έλληνα σέντερ φορ, μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Τα χρειάστηκε, αλλά την πρόκριση για τους «16» εξασφάλισε και η Ρέιντζερς, η οποία επικράτησε 1-0 στην έδρα της Σεντ Τζόνστον. Το γκολ για τους Πρωτεστάντες πέτυχε ο Μπάρισιτς στο 45ο λεπτό της αναμέτρησης.