Σκωτία

Ποιο ντέρμπι; Η Σέλτικ του Γιακουμάκη πέρασε… από πάνω τη Ρέιντζερς!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το «Old Firm» η Σέλτικ, η οποία επικράτησε με το εμφατικό 4-0 της Ρέιντζερς.

Μόνο στα χαρτιά ήταν ντέρμπι το «Old Firm». Η Σέλτικ μετέτρεψε σε παράσταση για ένα ρόλο το ματς με την Ρέιντζερς για την 6η αγωνιστική, επικρατώντας με το εμφατικό 4-0!

Κάπως έτσι, η Σέλτικ έκανε το 6/6 στο πρωτάθλημα και απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής, με την Ρέιντζερς να γνωρίζει την πρώτη της ήττα και να έχει δεύτερη απώλεια φέτος, μένοντας στο 13 βαθμούς.

Ο Γιακουμάκης μπορεί να μην ξεκίνησε αλλά μπήκε μόλις στο 5ο λεπτό αλλαγή στη θέση του τραυματία Φουρουχάσι, με την Σέλτικ να έχει τον καθολικό έλεγχο του αγώνα και να… πατάει τους «προτεστάντες». Μόλις στο 8ο λεπτό ο Άμπαντα έδωσε σκορ στο ματς και προβάδισμα στους γηπεδούχους, με τον Ζότα στο 32’ να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Άμπαντα σκόραρε εκ νέου για το 3-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο ρυθμός έπεσε αρκετά. Η Σέλτικ κάθισε πάνω στο προβάδισμά της, με τη Ρέιντζερς να είναι ανήμπορη να αντιδράσει και να βρει ένα τέρμα που θα την έβαζε ξανά στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Οι γηπεδούχοι βρήκαν και τέταρτο γκολ στο78ο λεπτό με τον Τέρνμπουλ να διαμορφώνει το τελικό 4-0 και οι «καθολικοί» να κάνουν το 6/6.