Σκωτία

Τριάρα στο «Old Firm» και κορυφή για τη Σέλτικ!

Τρομερή Σέλτικ, διέλυσε 3-0 τη Ρέιντζερς με μεγάλο πρωταγωνιστή του Χατάτε (δύο γκολ και ασίστ) και πάτησε κορυφή.

Ήταν αποφασισμένη και το απέδειξε! Η Σέλτικ επικράτησε 3-0 υποδεχόμενη τη Ρέιντζερς στo μεγάλο ντέρμπι της Σκωτίας και την προσπέρασε στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η ομάδα του Γιώργου Γιακουμάκη (ξεκίνησε βασικός και έγινε αλλαγή στο 62') έφτασε σε αρκετά εύκολη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό σκορ από το πρώτο κιόλας ημίχρονο και έχοντας ως απόλυτο πρωταγωνιστή τον Χατάτε.

Ο Ιάπωνας χαφ άνοιξε το σκορ μόλις στο 5' με διαγώνιο σουτ, σημειώνοντας και το 2-0 στο 42' από το ίδιο ύψος, αλλά από την άλλη πλευρά. Μόλις δύο λεπτά αργότερα ο Χατάτε έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, με τον Αμπάντα να πετάγεται στη μικρή περιοχή, διαμορφώνοντας το 3-0 με κοντινή προβολή.

Έτσι, οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στην κορυφή (57β.), με τους πρωταθλητές να μένουν στους 56.