Σκωτία

Χιμπέρνιαν και κορωνοϊός «τελείωσαν» τη Σέλτικ

Η Σέλτικ παραχώρησε ισοπαλία 1-1 με τη Χιμπέρνιαν και ουσιαστικά παραδίδει τα σκήπτρα στη Ρέιντζερς.

Η Σέλτικ ήξερε ότι στο παιχνίδι με τη Χιμπέρνιαν έπαιζε το τελευταίο της χαρτί για να παραμείνει στο κυνήγι του τίτλου στη Σκωτία. Όμως, παίζοντας χωρίς 14 παίκτες λόγω κορωνοϊού, ήξερε ότι το έργο της είναι εξαιρετικά δύσκολο. Αυτό αποδείχθηκε και στο χορτάρι, αφού οι Κέλτες παραχώρησαν ισοπαλία 1-1, στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής και έμειναν 21 βαθμούς πίσω από τη Ρέιντζερς, έστω και με τρία ματς λιγότερα.

Χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, κάτι που οφειλόταν στους τερματοφύλακες των δύο ομάδων, οι οποίοι, όποτε χρειάστηκε, αντέδρασαν σωστά. Στην επανάληψη, ο ρυθμός άνοιξε, οι 22 παίκτες προσπάθησαν για το πολυπόθητο γκολ και όλα έγιναν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 82’ η Σέλτικ με εκτέλεση φάουλ του Τέρνμπουλ, έκανε το 1-0, αλλά δεν μπόρεσε να το κρατήσει μέχρι το τέλος. Στο 90’ η Χιμπέρνιαν ισοφάρισε με τον Νίσμπετ, που έκανε το 1-1.