Σκωτία

«Λύγισε» τη Χιμπέρνιαν στο φινάλε και παρέμεινε στο +9 η Σέλτικ

Η Σέλτικ λύγισε στο φινάλε τη Χιμπέρνιαν (3-1) και διατηρήθηκε στην κορυφή του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, στο +9 από τη δεύτερη Ρέιντζερς.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε για 82 λεπτά, αλλά η Σέλτικ βρήκε δύο γκολ στο φινάλε κόντρα στη Χιμπέρνιαν και διατηρήθηκε στην κορυφή του σκωτσέζικου πρωταθλήματος, στο +9 από τη δεύτερη Ρέιντζερς.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους Κέλτες και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 39' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κάμπελ. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στην ανάπαυλα με το 1-0 υπέρ της Χιμπέρνιαν.

Ωστόσο, στο δεύτερο μέρος, το σύνολο του Άγγελου Ποστέκογλου, έβγαλε, όπως αναμενόταν, αντίδραση και κατάφερε να φέρει... τούμπα το παιχνίδι. Στο 52ο λεπτό, ο Ζότα από την άσπρη βούλα έφερε το ματς στα ίσα, για το 1-1. Στο 82' και μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών, οι Κέλτες βρήκαν το πολυπόθητο γκολ, με τον Χιουν-Γκιου να λυτρώνει την ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε με ωραίο πλασέ ο Χακσαμπάνοβιτς στο 90'+5', σφραγίζοντας τη νίκη για τη Σέλτικ, διατηρώντας τη στο +9 από τη συμπολίτισσα.