Γαλλία

Σκόνταψε… πάλι η Ρεν

Η Ρεν δεν μπόρεσε να περάσει από το Στρασβούργο και έμεινε για τρίτο σερί ματς χωρίς νίκη.

Πολύτιμο έδαφος στη μάχη που δίνει στο πρωτάθλημα έχασε και πάλι η Ρεν που ήρθε ισόπαλη 1-1 στην έδρα της ουραγού Στρασμπούργκ. Οι γηπεδούχοι πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, προηγήθηκαν, αλλά αγωνιζόμενοι για πάνω από ένα ημίχρονο με δέκα παίκτες δεν μπόρεσαν να πάρουν τη νίκη και τη βαθμολογική ανάσα.

Για τρίτο σερί ματς δεν μπόρεσε να πάρει νίκη η ομάδα της Βρετάνης.

Στο πρώτο 20λεπτο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν χώρους μπροστά από τις δύο εστίες χωρίς πάντως να μπορέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά. Οι γηπεδούχοι ωστόσο, ευτύχησαν και την πρώτη φορά που πάτησαν την περιοχή της Ρεν κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα. Στο 24ο λεπτό ο Λαλά γύρισε την μπάλα στο πρώτο δοκάρι με τον Τόμασον να προλαβαίνει την έξοδο του Γκομίς γράφοντας από κοντά το 1-0.

Πάντως στο 40ο λεπτό οι αριθμητικές ισορροπίες στο παιχνίδι άλλαξαν αφού το Στρασβούργο έμεινε με δέκα παίκτες, ότν ο Μήτροβιτς που ήταν τελευταίος γκρέμισε τον Γκιρασί και πήρε τον δρόμο για τα αποδυτήρια.

Με παίκτη παραπάνω η ομάδα της Βρετάνης ήταν αυτή που κυριάρχησε στο ξεκίνημα της επανάληψης και δεν άργησε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό ήρθε στο 60ο λεπτό μετά από όμορφο συνδυασμό, με τον Τρουφάρ να βρίσκει τον Ουνού στο πίσω δοκάρι και τον Γάλλο με κεφαλιά να ισοφαρίζει σε 1-1.