Ισπανία

Σκορπάει τρόμο η Μπαρτσελόνα (video)

Το 'χουν πάει αλλού... Τι κι αν στο ημίχρονο ήταν ισόπαλες; Με τον Μέσι να οργιάζει (γκολ, ασίστ, μυθικός αλτρουισμός σε πέναλτι), η Μπαρτσελόνα έβαλε πέντε στο δεύτερο μέρος και διέλυσε την Θέλτα.

Στο πρώτο μέρος ήταν... φυσιολογική, στο δεύτερο έγινε Μπαρτσελόνα από άλλο πλανήτη!

Με τον Μέσι να κάνει ό,τι θέλει στο Καμπ Νου, οι Καταλανοί διέλυσαν 6-1 την Θέλτα και παραμένουν στην κορυφή της Primera Division και στο +3 από την Ατλέτικο Μαδρίτης, έχοντας και ματς λιγότερο.

Την ώρα, λοιπόν, που ο Λέο «ζωγράφιζε» με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 28', οι φιλοξενούμενοι διατηρούνταν στο κόλπο του σοκ, με το πέναλτι του Γκουιντέτι στο 39' να ισοφαρίζει το σκορ και να πηγαίνουν με το 1-1 οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Ε, μετά έγιναν… μυθικά πράγματα! Ο Μέσι έβγαλε τρομερή μπαλιά στον Σουάρες και αυτός με εξαιρετικό τελείωμα, έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού την Μπάρτσα. Στο 75’ ο Αργεντινός πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, ο Νεϊμάρ πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα και πάνω στη γραμμή ο Σουάρες έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-1.

Το show είχε ξεκινήσει για τα καλά κι εν τέλει κορυφώθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο 81’ ο Μέσι ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕ τους πάντες καθώς αντί να εκτελέσει το πέναλτι (που κέρδισε ο ίδιος), έκανε πάσα στον Σουάρες κι αυτός ανέβασε το δείκτη του σκορ. «Σφήνα» στην τρομερή επιθετική τριπλέτα της Μπαρτσελόνα μπήκε λίγο αργότερα ο Ράκιτιτς, που εξίσου χρίστηκε σκόρερ, ενώ το… κερασάκι στη τούρτα μπήκε από τον Νεϊμάρ στις καθυστερήσεις, ο οποίος έγραψε το εμφατικό 6-1.