Γενικά

Νίκησε την Πορτογαλία με φοβερό Τσέριν η Σλοβενία - Έμεινε στο «Χ» με buzzer beater Μπέλιγχαμ η Αγγλία με το Βέλγιο

Με σκόρερ τον εκπληκτικό Τσέριν, η Σλοβενία νίκησε 2-0 την Πορτογαλία σε φιλικό αγώνα. Με γκολ του Τζουντ Μπέλιγχαμ στο φινάλε, η Αγγλία ήρθε ισόπαλη 2-2 με το Βέλγιο στο Γουέμπλεϊ.

Με τον Άνταμ Τσέριν να κάνει σπουδαία εμφάνιση, η Σλοβενία επικράτησε στην έδρα της με 2-0 της Πορτογαλίας σε φιλικό παιχνίδι και έδειξε έτοιμη για το Euro 2024!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 72ο λεπτό, όταν ο κεντρικός χαφ του Παναθηναϊκού έκλεψε την μπάλα από τον Ρονάλντο και έβγαλε την ομάδα του στην κόντρα, ενώ στο τελείωμα της φάσης ο Σέσκο τον είδε στην κατάλληλη στιγμή και εκείνος σκόραρε το 1-0.

Η Σλοβενία πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 80’ με το γκολ του Ελσίνκ. Αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Τσέριν, ξεκίνησε βασικός και αντικαταστάθηκε στο 67ο λεπτό ο Σπόραρ, ενώ στο ίδιο λεπτό πέρασε στο παιχνίδι ο τρίτος «πράσινος», Μπένιαμιν Βέρμπιτς.

Στα υπόλοιπα φιλικά, Αγγλία και Βέλγιο ήρθαν ισόπαλοι 2-2 στο «Γουέμπλεϊ», με τον Τζουντ Μπέλιγχαμ να αποτρέπει την ήττα για την ομάδα του με γκολ στο φινάλε του ματς.

Ο Τίλεμανς στο 11’ άνοιξε το σκορ, με τον Τόνεϊ να ισοφαρίζει στο 17’, όμως, ο κεντρικός χαφ της Άστον Βίλα ήταν σε μεγάλα κέφια και στο 36’ σκόραρε για δεύτερη φορά. Η Αγγλία στο δεύτερο μέρος πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης και το βρήκε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον σούπερ σταρ της Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Γερμανία λύγισε με 2-1 την Ολλανδία στη Φρανκφούρτη, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης σε ένα ακόμη παιχνίδι, μετά τη νίκη της επί της Γαλλίας. Στο 4’ ο Φέρμαν άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους από λάθος του Μίτελστετ, ο οποίος όμως στο 11’ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους. Το γκολ της νίκης για τη Γερμανία πέτυχε στο 85’ ο Νίκλας Φίλκρουγκ.

Τα αποτελέσματα των φιλικών αγώνων:
Μαλάουι - Ζάμπια 1-2 (22' Τσαζίγια - 16' Τσάμα, 18' Ντάκα)
Μολδαβία - Νησιά Κέιμαν 4-0 (28' Νταμασκάν, 31' Ιονίτσα, 52' Νικολαέσκου, 90+3' Μπόγκατσιουκ)
Ζιμπάμπουε - Κένυα 1-3 (4' αυτ. Οκούμου - 45+1', 63', 87' Ολούνγκα)
Γκάνα - Ουγκάντα 2-2 (23' πέν. Μουκουάλα, 82' Σαμπάν - 7' Οπόκου, 28' πέν. Ζ. Αγιού)
Λετονία - Λιχτενστάιν 1-1 (11' Κρόλις - 1' αυτ. Ος)
Φινλανδία - Εσθονία 2-1 (30' Γένσεν, 38' αυτ. Χέιν - 62' Ταμ)
Νορβηγία - Σλοβακία 1-1 (18' Σέρλοτ - 87' Ντούντα)
Μάλτα - Λευκορωσία 0-0
Ουγγαρία - Κόσοβο 2-0 (58' Σομποσλάι, 86' Νάγκι)
Τσεχία - Αρμενία 2-1 (45+1' Κρέιτσι, 77' Χόρι - 14' Σεβικιάν)
Γουιάνα - Καμπότζη 4-1 (20', 59' πέν. Γκλάσγκοου, 80' Λόβελ, 90+1' Κέντου - 53' Τσαντέα)
Βανουάτου - Μπρούνεϊ Ντουρασαλάμ 2-3 (37' Καλό, 70' - 53', 72', 90+2')
Δανία - Νησιά Φερόε 2-0 (8' Χόιμπιεργκ, 52' Νταραμί)
Ουρουγουάη - Ακτή Ελεφαντοστού 1-2 (77' Βίνιας - 9' αυτ. Ολιβέρα, 84' Γκ. Ντουέ)
Ρουμανία - Κολομβία 2-3 (84' Χάτζι, 90+3' Τανάσε - 6' Κόρντομπα, 35' Άριας, 79' Ασπρίγια)
Σενεγάλη - Μπενίν 1-0 (59' πέν. Μανέ)
Γερμανία - Ολλανδία 2-1 (11' Μίτελστετ, 85' Φίλκρουγκ - 4' Φέρμαν)
Σκωτία - Bόρεια Ιρλανδία 0-1 (32' Μπράντλεϊ)
Αγγλία - Βέλγιο 2-2 (17' πέν. Τόνεϊ, 90+5' Μπέλιγχαμ - 11', 36' Τίλεμανς)
Ιρλανδία - Ελβετία 0-1 (23' Σατσίρι)
Σλοβενία - Πορτογαλία 2-0 (72' Τσέριν, 80' Έλσνικ)
Αυστρία - Τουρκία 6-1 (2' Ξ. Σλάγκερ, 44', 48', 59' πέν. Γκρέγκοριτς, 76' πέν. Μπαουμγάρτνερ, 90+5' Έντρουπ - 25' πέν. Τσαλχάνογλου)
Λουξεμβούργο - Καζακστάν 2-1 (24' Ροντρίγκες, 45' Σινάνι - 2' Σαντιμπέκοβ)
Γαλλία - Χιλή 3-2 (16' Φοφανά, 25' Κολό Μουανί, 72' Ζιρού - 6' Νούνιες, 82' Οσόριο)
Αίγυπτος - Κροατία 2-4 (6' Ράμπια, 90+4' Αμπντελμονέμ - 21' Βλάσιτς, 57' Πέτκοβιτς, 77' Κράμαριτς, 86' Μάγερ)
Νέα Ζηλανδία - Τυνησία 0-0