Σκωτία

Σοκ στο 93’ για Σέλτικ, πεντάρα η Ρέιντζερς

Νέα ήττα-σοκ για την Σέλτικ, αυτή τη φορά με 2-1 από την Κιλμάρνοκ, δεχόμενη γκολ στις καθυστερήσεις. Καταιγιστική η Ρέιντζερς, που συνέτριψε 5-1 τη Σεντ Τζόνστον.

Την περίμενε κανείς σε ρόλο οδηγού. Αλλά μόνο αυτό δεν συμβαίνει φέτος με την Σέλτικ στο πρωτάθλημα της Premier Σκωτίας. Οι «Κέλτες» γνώρισαν νέα ήττα-σοκ, αυτή τη φορά στο «Ράγκμπι Παρκ» από την Κιλμάρνοκ με σκορ 2-1, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής και βρίσκονται πλέον στο -6 από την κορυφή και την πρωτοπόρο Χαρτς.

Στην ίδια θέση με 10 βαθμούς βρίσκεται και η «Κίλι», η οποία έφτασε στην τεράστια νίκη με ανατροπή, χάρη σε τέρματα των Μπερκ στο 64’ και του Φίντλεϊ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί στο 34’ με τον Γκρίφιθς.

Η «μισητή» Ρέιντζερς έκανε «φύλλο και φτερό» τη Σεντ Τζόνστον, την οποία συνέτριψε με το εντυπωσιακό σκορ 5-1. Οι «Τζερς», που έφτασαν στους 11 βαθμούς και «έπιασαν» στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας τις Αμπερντίν και Λίβινγκστον, προηγήθηκαν μόλις στο 9’ με τον Ταβερνιέ και στο 34’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μορέλος. Τη σκυτάλη πήρε στο 52’ ο Άρφιλντ, ενώ στο 74’ ο Λάφερτι ανέβασε τον δείκτη στο 4-0. Οι «Άγιοι» πέτυχαν το γκολ της τιμής στο 77’ με πέναλτι του Άλστον και στο 79’ ο Καντέιας διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.