Πορτογαλία

Σοκ στο 95' για τη Φαμαλικάο – Στο Europa League η Ρίο Άβε!

Αυτοκτόνησε η Φαμαλικάο, που έμεινε στο 3-3 με τη Μαρίτιμο -δεχόμενη γκολ στο 95'- κι έμεινε εκτός Ευρώπης! Κερδισμένη η Ρίο Άβε, που επικράτησε 2-0 της Μποαβίστα και θα παίξει στο Europa League!

Από την κόλαση στον παράδεισο και τούμπαλιν για τη Φαμαλικάο, που αποδείχθηκε ιδανική αυτόχειρας στην έδρα της Μαρίτιμο κι έχασε μέσα από τα χέρια της το ευρωπαϊκό εισιτήριο (3-3)!

Κερδισμένη της υπόθεσης η Ρίο Άβε, η οποία έφυγε με το διπλό (0-2) από το «σπίτι» της Μποαβίστα, τερμάτισε στην 5η θέση και θα αγωνιστεί στο Europa League της επόμενης περιόδου!

Στο «Μπαρέιρος», η αδιάφορη Μαρίτιμο σόκαρε τη Φαμαλικάο στο 2’, με τον Ζαϊναντίν να ανοίγει το σκορ με απευθείας εκτέλεση φάουλ κι ενώ η μπάλα κόντραρε και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον αντίπαλο γκολκίπερ.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους (45’+6’) με πέναλτι του Φάμπιο Μαρτίνς, ωστόσο οι «νησιώτες» ανέκτησαν το προβάδισμα με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου (48’ Ρενέ), σε μια φάση που ξεκίνησε (πάλι) από στατική μπάλα.

Στα τελευταία λεπτά το ματς έγινε… ροντέο, με τους παίκτες της Φαμαλικάο να πετυχαίνουν την ολική ανατροπή: στο 87’ ισοφάρισαν με κεφαλιά του -πρώην στόπερ του Ολυμπιακού- Μιράντα, ενώ στο 93’ έφτασαν στο 2-3 με καταπληκτική ατομική ενέργεια του Λαμέιρας.

Εντούτοις, στην αμέσως επόμενη φάση αντίκρισαν το σκληρό πρόσωπο του ποδοσφαίρου, καθώς ο Εριβάλντο ισοφάρισε σε μια φάση που ξεκίνησε από πλάγιο άουτ (95')!

Στα εναπομείναντα δευτερόλεπτα δεν άλλαξε κάτι και το τελικό 3-3 άφησε εκτός Ευρώπης τη Φαμαλικάο, με τους ποδοσφαιριστές της να ξεσπούν σε κλάματα με τη λήξη του αγώνα.

Το δώρο της ομάδας του Σόουζα εκμεταλλεύτηκε δεόντως η Ρίο Άβε, η οποία έφυγε με τους 3 βαθμούς από το «Μπέσα» επικρατώντας 2-0 της Μποαβίστα και τερμάτισε στην προνομιούχο 5η θέση, που χαρίζει εισιτήριο για το Europa League.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ο επιθετικός Ταρέμι, που επωφελήθηκε από τις αδράνειες και τα λάθη της αντίπαλης άμυνας για να «χτυπήσει» δύο φορές (17’, 84’).