Ισπανία

Έφυγε αλώβητη από το Σαν Σεμπαστιάν η Βαλένθια και… έφτιαξε τη Ρεάλ

Η Βαλένθια πήρε το 0-0 από τη Σοσιεδάδ, αφήνοντας μόνη πρώτη τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Να μη νικήσει η Σοσιεδάδ τη Βαλένθια περίμενε η Ρεάλ Μαδρίτης και οι «νυχτερίδες» της έκαναν το χατίρι, παίρνοντας ισοπαλία, 0-0, στο «Ανοέτα» και επιτρέποντας στη «βασίλισσα» να μείνει μόνη πρώτη στην κορυφή της La Liga.

Οι Βαλενθιάνοι ήταν ανώτεροι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα αλλά δεν κατάφεραν να μετουσιώσουν την υπεροχή τους σε γκολ, παρότι μάλιστα οι Βάσκοι έπαιξαν με παίκτη λιγότερο στα τελευταία λεπτά ελέω αποβολής του Ελουστόντο στο 76ο λεπτό του αγώνα.

Το ισόπαλο αυτό αποτέλεσμα άφησε τους «τσούρι ούρντιν» στη 2η θέση και στο -1 από την κορυφή, έχοντας μάλιστα ένα ματς παραπάνω.

Όσο για τη Βαλένθια, έμεινε αήττητη για τρίτη σερί αγωνιστική και καταλαμβάνει τη 10η θέση της βαθμολογίας.

Νωρίτερα, η Μπέτις πήρε σπουδαία, εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Έλτσε, της οποίας επιβλήθηκε 3-0 στο “Manuel Martinez Valero”.

Οι «βερδιμπλάνκος» καθάρισαν το ματς από νωρίς, με τον Χουάνμι να ανοίγει το σκορ στο 12’ και τους Ζοσέ (24’ πέν.) και Φεκίρ (27’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα πριν το μισάωρο!

Το αποτέλεσμα αυτό έφερε τους Σεβιγιάνους στην 5η θέση, με τους ηττημένους από την άλλη να παραμένουν στη ζώνη του υποβιβασμού της La Liga και να προχωρούν στην απομάκρυνση του προπονητή, Φραν Εσκριμπά.