Oλλανδία

Χόρεψε στα… χιόνια η Αϊντχόφεν!

Αϊντχόφεν και Φίτεσε πέρασαν με εντυπωσιακό τρόπο από τις έδρες των Σπάρτα Ρότερνταμ (3-5) και Έμεν (2-4) αντίστοιχα και παρέμειναν στο κυνήγι του πρωτοπόρου Άγιαξ.

Δύο παιχνίδια μακριά από νίκη ήταν πολλά για την Αϊντχόφεν, η οποία επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα με το εμφατικό πέρασμα 5-3 από την έδρα της Σπάρτα Ρότερνταμ στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Αποτέλεσμα που ανέβασε, έστω και προσωρινά, στην τρίτη θέση της Eredivisie την ομάδα του Ρότζερ Σμιντ και στο -1 από τον πρωτοπόρο Άγιαξ, ο οποίος έχει ένα ματς λιγότερο.

Σε ένα «άσπρο» σκηνικό λόγω της έντονης χιονόπτωσης στο Ρότερνταμ, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 4' με ένα φανταστικό δυνατό σουτ του Σμεετς, με την PSV να πιέζει στη συνέχεια για την ισοφάριση και να φέρνει το ματς στα ίσα 20 λεπτά αργότερα με τον Μάουρο Τζούνιορ.

Παρόμοιο σκηνικό και στην επανάληψη, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι μέσα σε ένα δίλεπτο όχι μόνο έφεραν τούμπα το ματς, αλλά μάλιστα πήραν και «αέρα» δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Μαλέν (47') και Μαντουεκέ (49'). Στο 71', ο Φίλιπ Μαξ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 με όμορφο πλασέ, με την Αϊντχόφεν κάπου εκεί να αισθάνεται πως πήρε το ματς.

Ωστόσο, η Σπάρτα Ρότερνταμ δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα της, μειώνοντας σε 3-4 στο 87' και δείχνοντας ικανή να κάνει την έκπληξη. Ο Μαλέν όμως με το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε το τελικό 3-5 στις καθυστερήσεις και χάρισε μια πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Στο άλλο παιχνίδι τώρα, η Φίτεσε δεν είχε κανένα απολύτως πρόβλημα να φύγει με το διπλό από την έδρα της Έμεν (1-4) και να δώσει συνέχεια στις εξαιρετικές εμφανίσεις της, οι οποίες την έχουν φέρει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Με δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο και πολυφωνία στην επίθεση, καθώς τέσσερις διαφορετικοί παίκτες έγραψαν το όνομά τους στη λίστα των σκόρερς, έφτασε τις 12 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα κα τους 38 πόντους όσους έχει και ο Άγιαξ.