Oλλανδία

Η Βααλβάικ κράτησε την Σπάρτα του Μασούρα στη ζώνη του υποβιβασμού

Σπάρτα Ρότερνταμ και Βααλβάικ ήρθαν ισόπαλες 1-1, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το +3 από τον αντίπαλό τους που είχε βασικό τον Γιάννη Μασούρα ενώ έμεινε στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας.

Ισόπαλο με σκορ 1-1 ολοκληρώθηκε το… ντέρμπι ουραγών ανάμεσα σε Σπάρτα Ρότερνταμ και Βααλβάικ, στο τελευταίο χρονικά παιχνίδι για την 18η αγωνιστικής της Eredivsie.

Με τον Γιάννη Μασούρα στην σύνθεση τους, ενώ έβγαλε όλο το 90λεπτο, οι γηπεδούχοι είδαν τον αντίπαλό τους να προηγείται πριν τη συμπλήρωση μισής ώρας παιχνιδιού, χάρη σε τέρμα του Όντγκαρντ.

Ωστόσο, πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα, με το γκολ του Φαν Κρόι.

Στην επανάληψη, το σκορ δεν άλλαξε, με αποτέλεσμα η Σπάρτα να παραμείνει τρίτη από το τέλος του πίνακα και η Βααλβάικ να είναι από πανω της, έχοντας απόσταση τριών πόντων.