Ιταλία

Πήρε το ντέρμπι η Σπέτσια και άφησε στον… πάτο τη Σαμπντόρια!

Η Σπέτσια λύγισε με ανατροπή τη Σαμπντόρια (2-1) και πήρε τη νίκη στο ντέρμπι της Λιγουρίας, με τους φιλοξενούμενους να μένουν στην προτελευταία θέση χωρίς νίκη.

Την κατάλληλη αγωνιστική βρήκε η Σπέτσια να επιστρέψει στις νίκες. Η ομάδα του Λούκα Γκότι πήρε το ντέρμπι της Λιγουρίας, νικώντας 2-1 τη Σαμπντόρια με ανατροπή και έφτασε τις δύο νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Παράλληλα, άφησε τους Γενοβέζους στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και μάλιστα χωρίς νίκη (σσ. 2 βαθμούς).

Αρκετά ισορροπημένο ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον Σαμπίρι στο 11’ να πιάνει ένα τρομερό σουτ από τα 30 μέτρα, με την μπάλα από το φάλτσο που έβαλε να παίρνει απίθανη τροχιά και να… καταλήγει στο αριστερό «Γ» της εστίας για το 1-0 της Σαμπντόρια. Η χαρά όμως από αυτό το απίθανο γκολ δεν κράτησε και πολύ για τους φιλοξενούμενους, αφού ένα λεπτό αργότερα ο Μουρίγιο έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 1-1.

Η Σπέτσια στο δεύτερο ημίχρονο μπήκε πιο δυνατά και απειλούσε περισσότερο, δημιουργώντας αρκετές φάσεις. Ο Ενζολά στο 72’ έκανε το 2-1 για τους γηπεδούχους, ύστερα από σέντρα του Χολμ.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με την Σπέτσια να είναι η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι της Λιγουρίας κόντρα στην Σαμπντόρια με 2-1.