Πορτογαλία

«Λύτρωση» στο τέλος για τη Σπόρτινγκ

Έστω και με πέναλτι στις καθυστερήσεις, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 1-0 την ουραγό Φαρένσε στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» για τη δέκατη αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε στο +5 στην κορυφή.

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε με το πέναλτι του Σπόραρ στις καθυστερήσεις 1-0 την ουραγό Φαρένσε στην πρωτεύουσα για τη δέκατη αγωνιστική της Primeira Lega και βρέθηκε ξανά στο +5 στην κορυφή της βαθμολογίας από τη δεύτερη Μπενφίκα, που έχει ένα ματς λιγότερο, όπως και οι υπόλοιποι «μνηστήρες» του τίτλου, Πόρτο και Μπράγκα, περιμένοντας, λοιπόν, κάποια «γκέλα» τους Κυριακή και Τρίτη, ώστε να διατηρήσει το πλεονέκτημα.

Τα «λιοντάρια» δεν κατάφεραν να «διασπάσουν» την καλή άμυνα των φιλοξενούμενων μέχρι να έρθει η φάση του πέναλτι στο 87’ και ο Σπόραρ στις καθυστερήσεις να τους χαρίσει τους τρεις βαθμούς.