Πορτογαλία

«Λύτρωσε» τη Σπόρτινγκ… στην παράταση ο Παουλίνιο

Με γκολ του Παουλίνιο στο 90’+9, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 3-2 τη Βιζέλα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» στην πρεμιέρα της φετινής Primeira Liga και γλίτωσε από τεράστια «αυτοκτονία».

Έστω και στο 99’, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 3-2 τη Βιζέλα στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» για την πρεμιέρα της Primeira Liga και πήρε την πρώτη της νίκη στο φετινό πορτογαλικό πρωτάθλημα, γλιτώνοντας παράλληλα την «αυτοκτονία», αφού προηγήθηκε 2-0 κι ισοφαρίστηκε από την αντίπαλό της σε 2-2.

Τα «λιοντάρια» είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν 2-0 με τα τέρματα του Γκιοεκέρες στο 14’ και στο 15’. Οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν στην επανάληψη κι ισοφάρισαν με τους Ενσέντε στο 75’ και Νούνο Μορέιρα στο 77’. Οι γηπεδούχοι πίεσαν στη συνέχεια και «λυτρώθηκαν» με το γκολ του Παουλίνιο στο 99’.

Σαρωτική η Ζιλ Βισέντε, διέσυρε 5-0 (!) την αποκαρδιωτική Πορτιμονένσε εντός έδρας.

Διέλυσε 3-0 τη Φαρένσε εκτός έδρας η Κάσα Πία κι έδειξε απειλητική για τη συνέχεια.