Πορτογαλία

«Στραβοπάτησε» η Σπόρτινγκ και ελπίζει η Πόρτο

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της με την Φαμαλικάο (1-1) και αύξησε τις ελπίδες της Πόρτο.

Μπορεί να είχε μέχρι και διψήφια διαφορά από την Πόρτο πριν από λίγο καιρό, όμως η Σπόρτινγκ έμεινε στο 1-1 με την Φαμαλικάο στη Λισαβόνα, έχασε βαθμούς για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική και είδε τους «δράκους» να τους πλησιάζουν στο -6, οκτώ αγωνιστικές πριν το τέλος του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Γκονσάλβες έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 25’, μετά από λάθος της αντίπαλης άμυνας και αριστουργηματικό σουτ. Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο ισοφάρισαν δύο λεπτά αργότερα με τον Σίλβα για το τελικό. Η Σπόρτινγκ ζήτησε ένα πέναλτι στις καθυστερήσεις, αλλά ο διαιτητής είχε πάρει την απόφασή του.

Στα άλλα ματς, η Μορεϊρένσε δραπέτευσε (2-1) από την έδρα της Ζιλ Βιθέντε και έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή, η Σάντα Κλάρα «σκόρπισε» με 5-1 την Νασιονάλ, ενώ Μπράγκα και Μπελενένσες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1).