Πορτογαλία

Έπιασε κορυφή... χαλαρά η Σπόρτινγκ

Σκοράροντας στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας επιβλήθηκε 2-0 της Μπελενένσες και έπιασε την Μπενφίκα στην πρώτη θέση.

Εύκολη βραδιά είχε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που επιβλήθηκε 2-0 της Μπελενένσες εντός έδρας, κάνοντας το 3/3 στην Primeira Liga και πιάνοντας έτσι την Μπενφίκα στην κορυφή.

Οι πρωταθλητές «χτύπησαν» στα πρώτα λεπτά των δύο ημιχρόνων, με τον Γκονσάλο Ινάσιο να ανοίγει το σκορ στο 7' μετά από ασίστ του Βινάγκρε.

Το δεύτερο γκολ ήρθε στο 48' από τον Παλίνια, με τους φιλοξενούμενους να τελειώνουν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες ελέω αποβολής του Αφόνσο Τάιρα στο 89ο λεπτό.