Πορτογαλία

Χαλαρή νίκη και στο +13 η Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Με δύο γκολ στο πρώτο μέρος, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας καθάρισε με 2-0 την Πορτιμονένσε και ξέφυγε στο +13 από την Πόρτο.

Ακόμη ένα βήμα για την κατάκτηση του πρώτου της πρωταθλήματος μετά από 19 χρόνια έκανε η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Πορτιμονένσε, με 2-0 εντός έδρας.

Τα «λιοντάρια» καθάρισαν το ματς από το πρώτο ημίχρονο χάρη στα γκολ των Φεντάλ (27’) και Νούνο Σάντος (31’), ξεφεύγοντας έτσι στο +13 από την Πόρτο έχοντας ένα ματς περισσότερο.

Νωρίτερα, η Ζιλ Βισέντε κατάφερε να πάρει σπουδαία εντός έδρας νίκη με 1-0 εις βάρος της Σάντα Κλάρα χάρη σε εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Πεδρίνο στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, ενώ η Μπελενένσες επικράτησε 2-1 (29’ Ριμπέιρο, 69’ πέν. Καρντόσο – 44’ Γκορέ) της Νασιονάλ Μαδέιρα, επίσης εντός έδρας.