Πορτογαλία

Αφεντικό στο ντέρμπι με την Πόρτο και το πρωτάθλημα η Σπόρτινγκ!

Η Σπόρτινγκ Λισαβόνας ήταν κυριαρχική και δεν άφησε περιθώρια στην Πόρτο, νικώντας με 2-0 με αποτέλεσμα να ανακτήσει τη θέση της στην κορυφή του πρωταθλήματος!

Κυρίαρχη στο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Πορτογαλία η Σπόρτινγκ!

Τα «λιοντάρια» δεν συνάντησαν κανένα εμπόδιο στην Πόρτο, την οποία νίκησαν σχετικά άνετα με σκορ 2-0, πατώντας ξανά στην κορυφή της Primeira Liga έναν 1 μπροστά από την Μπενφίκα και 3 από τους «δράκους»!

H... καλή μέρα φάνηκε από το «πρωί» για τους γηπεδούχους, οι οποίοι πήραν από πολύ νωρίς το προβάδισμα, με τον Βίκτορ Γκιοκέρες να κάνει εντυπωσιακή ατομική ενέργεια και καταπληκτικό τελείωμα μόλις στο 11ο λεπτό μέσα σε «πανζουρλισμό».

Ο Σουηδός βρήκε ξανά δίχτυα λίγο πριν την ανάπαυλα αλλά το γκολ ακυρώθηκε. Στο μεταξύ, η Πόρτο είχε κάποιες ευκαιρίες για την ισοφάριση, ωστόσο το ματς «καταστράφηκε» γι' αυτή στο 51', όταν ο Πέπε χτύπησε τον Ματέους Ρέις στο πρόσωπο και δέχθηκε μετά από παρέμβαση του VAR κόκκινη κάρτα.

Από εκεί και πέρα, μόνο η Σπόρτινγκ υπήρχε στο γήπεδο. Ο Γκιοκέρες από εκτελεστής έγινε δημιουργός στο 60', δίνοντας πάρε-βάλε ασίστ στον Πέδρο Γκονσάλβες για το 2-0. Από εκεί και πέρα, το ματς «έσβησε», με τη Σπόρτινγκ να βρίσκει κι άλλο γκολ στις καθυστερήσεις, το οποίο όμως δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.