Πορτογαλία

Λύτρωση στο 98’ για τη Σπόρτινγκ

Με πέναλτι του Πέδρο Πόρρο, τα «λιοντάρια» έκαμψαν την Μαρίτιμο 1-0 για να πετύχουν την 5η νίκη τους στο πρωτάθλημα και να μειώσουν στο -1 από την Μπενφίκα.

Ματς θρίλερ στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» με την Σπόρτινγκ να παίρνει τη νίκη στο 8ο λεπτό από τον Πέδρο Πόρρο των καθυστερήσεων με 1-0 απέναντι στην Μαρίτιμο, στο ματς που άνοιξε την 7η αγωνιστική για την Primeira Liga.

H Σπόρτινγκ βρέθηκε μπροστά στο φάσμα της 3ης ισοπαλίας της για την φετινή σεζόν σε ένα ματς με αρκετές ευκαιρίες, κυρίως για τους γηπεδούχους που είχαν δοκάρι στο 78ο λεπτό με σουτ από τον σκόρερ του αγώνα. Η καλύτερη στιγμή για την φιλοξενούμενη ήρθε στο 20’ με τον Μπρούνο Χάντας.

Στο 94ο λεπτό και αφού οι παίκτες των γηπεδούχων έπαιξαν περίπου…βόλεϊ με συνεχόμενες κεφαλιές, ο Πάουλο Βίκτορ επιχείρησε έξοδο με γροθιές αλλά βρήκε στο πρόσωπο τον Γιοβάνε Καμπράλ. Την εστία ανέλαβε να υπερασπιστεί ο Έντγκαρ Σάντος,αλλά ο Πόρρο σημάδεψε σωστά για να κάνει το 1-0 και να λυτρώσει τους γηπεδούχους.