Πορτογαλία

Έριξαν πέντε δαγκωματιές για φινάλε και έφυγαν τα «λιοντάρια»

Μια εκπληκτική Σπόρτινγκ Λισαβόνας σάρωσε 5-1 στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» τη Μαρίτιμο για την 34η και τελευταία αγωνιστική της Primeira Lega και έκλεισε πανηγυρικά τη σεζόν.

Η Σπόρτιγκ Λισαβόνας διέλυσε 5-1 τη Μαρίτιμο στο «Ζοσέ Αλβαλάδε» στο τελευταίο ματς της 34ης αγωνιστικής της Primeira Lega και ολοκλήρωσε θριαμβευτικά τη σεζόν, έχοντας ήδη κατακτήσει τον τίτλο από την περασμένη εβδομάδα μετά από 19 χρόνια και με μία μόνο ήττα σε όλη τη σεζόν από την Μπενφίκα, δείχνοντας σταθερά την αξία της τη φετινή αγωνιστική περίοδο.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι γλίτωσαν την τελευταία στιγμή τον υποβιβασμό, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα αποτελέσματα των ομάδων της ουράς, και βρέθηκαν τελικά στο +1 από τη ζώνη των πλέι άουτ.

Οι παίκτες του Ρούμπεν Αμορίμ ήταν «καταιγιστικοί» και προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο με τα τέρματα των Γκονσάλβες στο 7’ και στο 20’ και το αυτογκόλ του Κάρο στο 21’. Στην επανάληψη, ο Γκονσάλβες έκανε το 4-0 στο 62’ και ο Πλάτα στο 75’ το 5-0, πριν μειώσει με το γκολ της τιμής ο Μπελτράμε στο 89’.