Πορτογαλία

Τέζαρε την Μπενφίκα στις καθυστερήσεις και έσπρωξε τη Σπόρτινγκ προς τον τίτλο ο τρομερός Κατάμο!

Με τον Μοζαμβικανό Κατάμο να σκοράρει στο 1’ και στο... 90+1’, η Σπόρτινγκ Λισαβόνας νίκησε 2-1 την Μπενφίκα και έκανε τεράστιο βήμα τίτλου στην Primeira Liga.

Έτσι όπως ξεκίνησε το ματς ο Τζενί Κατάμο, έτσι το τελείωσε! Ο Μοζαμβικανός μπακ χαφ ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της Σπόρτινγκ Λισαβόνας, καθώς σκόραρε στο ξεκίνημα και στο τέλος του μεγάλου ντέρμπι κορυφής με την Μπενφίκα, χαρίζοντας τεράστια νίκη, 2-1, στην ομάδα του.

Τα «λιοντάρια» προηγήθηκαν μόλις στο 1ο λεπτό, με τον Γκονσάλβες να κάνει τρομερή ενέργεια από τα αριστερά και να σεντράρει, με τον Κατάμο να σκοράρει με δυνατό σουτ μετά την κακή απομάκρυνση του τερματοφύλακα.

Οι «αετοί» κατάφεραν να ισοφαρίσουν λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Μπα να σκοράρει με κοντινή κεφαλιά, φέρνοντας το ντέρμπι στα ίσα.

Το σκορ δεν άλλαξε για αρκετή ώρα, με το ματς να εξελίσσεται σε θρίλερ. Εντέλει, στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Κατάμο βρέθηκε ξανά εκεί που έπρεπε, για να καρφώσει την μπάλα στα δίχτυα με τρομερό σουτ μετά από κόρνερ, προκαλώντας παροξυσμό στο «Ζοσέ Αλβαλάδε»!

Κάπως έτσι, η Σπόρτινγκ άφησε στο -4 την Μπενφίκα έχοντας ματς λιγότερο, με τον τίτλο να αρχίζει να... πρασινίζει έντονα.