Κύπρος

Σταμάτησε την ΑΕΚ και «ανάσανε» το Παραλίμνι

Με ανατροπή, η ΕΝΠ νίκησε την ΑΕΚ Λάρνακας στις καθυστερήσεις 2-1 στο Παραλίμνι για τη 18η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και πήρε «ανάσα» στην προσπάθεια για παραμονή στην κατηγορία.

Η ΕΝΠ νίκησε 2-1 στο Παραλίμνι την ΑΕΚ Λάρνακας στο ματς που ολοκλήρωσε τη 18η αγωνιστική του κυπριακού πρωταθλήματος και πήρε βαθμολογική «ανάσα», αφήνοντας την ομάδα του Κιτίου οριακά στην προνομιούχο εξάδα και στο -12 από την πρώτη δυάδα.

Στο 18’, ο Ναράνχο με πλασέ έκανε το 0-1 για την ομάδα της Λάρνακας, εδραιώνοντας την κυριαρχία της στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης. Στο 37’, ο Βαρέλα ισοφάρισε μέσα από την περιοχή για την ΕΝΠ.

Στο 83’, ο Αμπαρτζουμιάν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με πλασέ. Στο 90’, ο Βαρέλα σκόραρε με κεφαλιά από σέντρα του Σαντίκ και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΕΝΠ (Γιανέφκσι): Κλέιμαν, Aμπαρτζουμιάν, Βαλλιάνος, Μπάλαζιτς, Μπαρμπόσα, Βαρέλα (95' Μουλαζίμης), Σπόλιαριτς, Ριέρα, Θεοδώρου (93' Αγκίρι), Ουντότζι, Ρουσιάς (70' Σαντίκ)

ΑΕΚ (Χαραλάμπους): Τόνιο, Ταντί (71' Γκολομπάρτ), Τρουγιόλς, Τέτε, Χέφελ (61' Ακοράν), Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου (82' Κίβενι), Πλάνας, Σάστρε, Ναράνχο