Σκωτία

Στο… χαλαρό η Σέλτικ

Στα ημιτελικά του σκοτσέζικου Λιγκ Καπ προκρίθηκε η Σέλτικ, που συνέτριψε 4-0 της Νταντί και πήρε το εισιτήριο.

Ακάθεκτη προς την διατήρηση των κεκτημένων βαδίζει η Σέλτικ. Οι «Κέλτες», που κατέκτησαν πέρυσι το Λιγκ Καπ, φτάνοντας σε ένα μαγικό τρεμπλ στη Σκωτία, ξεπέρασαν το εμπόδιο της Νταντί με σκορ 4-0 και προκρίθηκαν στα ημιτελικά. Εκεί βρίσκονται ήδη Ρέιντζερς και Χιμπέρνιαν, ενώ το τελευταίο εισιτήριο θα διεκδικήσουν αύριο (21/09) Μάδεργουελ και Αμπερντίν.

Η ομάδα της Γλασκώβης ήταν κυρίαρχη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και προηγήθηκε στο 25’ με πέναλτι του Σινκλέρ. Πέντε λεπτά αργότερα, οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση με τον Ελ Μπακταουί και «τιμωρήθηκαν» άμεσα. Ο Φόρεστ στο 42’ έκανε το 2-0, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα νίκης στους φιλοξενούμενους. Στην επανάληψη, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς «κατέβασε ταχύτητα», αλλά παρ’ όλα αυτά πέτυχε άλλα δύο τέρματα, πρώτα στο 88’ με τον ΜακΓκρέγκορ και εν συνεχεία (90+1’) με τον Φόρεστ, που διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.