Πορτογαλία

«Στραπάτσο» για Πόρτο

Έστω και αν προσπάθησε σε όλη την αναμέτρηση, η Πόρτο δεν κατάφερε να νικήσει (0-0) στην έδρα της ουραγού Αβες για την 27η αγωνιστική της Primeira Lega και ίσως νιώσει ξανά την πίεση της Μπενφίκα.

Η Πόρτο δεν κατάφερε να σκοράρει στην έδρα της ουραγού Αβες για την 27η αγωνιστική της Primeira Lega και ξέφυγε προσωρινά μόνο με +3 στην κορυφή από τη δεύτερη Μπενφίκα, η οποία αγωνίζεται την Τετάρτη στην έδρα της Ρίο Αβε και, αν νικήσει, θα ισοβαθμήσει με τους «δράκους» στην κορυφή και θα ξανακάνει «ροντέο» το πρωτάθλημα.

Αντίθετα, η Αβες πήρε έναν απρόσμενο πόντο που φαίνεται, όμως, πως δε θα τη βοηθήσει να παραμείνει στην κατηγορία.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Κονσεϊσάο πίεσαν σε όλο το πρώτο ημίχρονο και είδαν να τους ακυρώνεται και γκολ ως επιθετικό φάουλ. Στην επανάληψη, αγχώθηκαν περισσότερο από το αναμενόμενο και δεν κατάφεραν να βρουν διεξόδους προς την αντίπαλη εστία, κάνοντας ίσως τη μεγαλύτερη «γκέλα» τους τη φετινή σεζόν.

Πολύτιμο 1-1 για την Πορτιμονένσε στην έδρα της αδιάφορης Σάντα Κλάρα στην προσπάθεια των φιλοξενούμενων για την παραμονή στην κατηγορία.