Κύπρος

«Συνωστισμός» για παραμονή!

Πολύτιμη νίκη πανηγύρισε ο Εθνικός κόντρα στην Νέα Σαλαμίνα (2-1) στην προσπάθειά του για την παραμονή. Από κοντά και η Αγία Νάπα (1-0 την ΑΕΛ). Χαμένος, παρά την ισοπαλία ο Οθέλλος (3-3 με τη Δόξα).

Στη δεύτερη θέση του ομίλου παραμομής του κυπριακού πρωταθλήματος ανέβηκε ο Εθνικός Άχνας, ύστερα από τη μεγάλη νίκη που πήρε κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα (2-1) για την έβδομα αγωνιστική. Λίγο πιο πίσω η Αγία Νάπα, που επικράτησε 1-0 της ΑΕΛ. Σχεδόν υποβιβασμένος ο Οθέλλος, ύστερα από ένα "τρελό" ματς με τη Δόξα Κατωκοπιάς, όπου σημειώθηκαν έξι γκολ (3-3). Ισόπαλοι (1-1) αναδείχθηκαν Ερμής και Ανόρθωση στο αδιάφορο ματς του ομίλου πρωταθλητή.

Τους 32 βαθμούς έφτασε ο Εθνικός Άχνας στον όμιλο παραμονής, χάρη στην εντός έδρας νίκη του επί της Νέας Σαλαμίνας. Οι γηπεδούχοι πήραν νωρίς προβάδισμα δύο τερμάτων χάρη στα γκολ των Βάλντο και Μπέλφορτ. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν στο 84' με τον Πεδρίτο, όμως το 2-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Στην τέταρτη θέση ανέβηκε η Αγία Νάπα, αφού «υπέταξε» 1-0 την ΑΕΛ στην έδρα της, χάρη στο γκολ του Παναγιότοφ.

Έξι γκολ σημειώθηκαν στην αναμέτρηση της Δόξας με τον Οθέλλο. Το "χορό" των γκολ άνοιξε ο Ράμος στο 12' για τους γηπεδούχους, με τον Σάντος να απαντάει τρία λεπτά αργότερα. Στο 40', ο Λόμπο έδωσε ξανά στην ομάδα Κατωκοπιάς το προβάδισμα, όμως και πάλι, τρία λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Βέρα.

Στο 78' ο Οθέλλος έκανε την "ανατροπή", με τον Σάντος να σκοράρει ξανά και, ενώ όλα έδειχναν πως θα πάρει «χρυσό» τρίποντο, ο Ράμος έκανε το 3-3 στο 90', με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται πλέον με το... ενάμιση πόδι στη δεύτερη κατηγορία.

Ισόπαλοι αναδείχθηκαν Ερμής και Ανόρθωση σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι για τον όμιλο πρωταθλητή. Η ομάδα του Αραδίππου άνοιξε το σκορ στο 13', χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ονίλο, για να απαντήσει στο 53' ο Γκνζάλβες, επίσης, με πέναλτι, διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.