«Χ»άλασε τον έναν…

Ισόπαλοι 1-1 ήρθαν Αστέρας και Παναθηναϊκός στην Τρίπολη σε αναμέτρηση για την 27η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ. Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Σαλπιγγίδη στο 24΄, ενώ το γκολ που έδωσε τον ένα βαθμό στους Αρκάδες πέτυχε ο Καούνος στο 65΄. Την υπεροχή είχε η ομάδα του Χενκ Τεν Κάτε στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο έριξαν την απόδοσή τους με αποτέλεσμα να δώσουν χώρο στους γηπεδούχους και να αναλάβουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Με τον ένα βαθμό που πήρε το «τριφύλλι» έχασε και μαθηματικά τον τίτλο κα απέκτησε συγκάτοικο τον ΠΑΟΚ στη δεύτερη θέση, ενώ οι «κυανοκίτρινοι» εξασφάλισαν την παραμονή τους στη Σούπερ Λίγκα.

Παρά το γεγονός πως ο Χενκ Τεν Κάτε δεν είχε δοκιμάσει στη διάρκεια της προετοιμασίας για τον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης σύστημα με τρεις αμυντικούς, παρέταξε τους «πράσινους» με 3-5-2. Οι Γκούμας, Σαριέγκι και Βαβζίνιακ ήταν οι τρεις της οπισθοφυλακής, ενώ στην επίθεση βρισκόταν ο Σαλπιγγίδης και πίσω του σε πιο ελεύθερο ρόλο κινούταν ο Χριστοδουλόπουλος. Ο Νίκος Κωστένογλου προτίμησε και πάλι το 4-4-2 με τους Καούνο και Φιλομένο στη γραμμή κρούσης.

Οι δύο ομάδες απ’ την έναρξη του αγώνα έδειξαν διάθεση να επιτεθούν και ο ρυθμός ήταν αρκετά καλός, χωρίς όμως να σημειωθούν πολλές ευκαιρίες. Ο Παναθηναϊκός έπαιζε έξυπνα με τη μπάλα στα πόδια και είχε καλή ανάπτυξη, ενώ επιδίδονταν σε πρέσινγκ κάθε φορά που έπαιρναν τη μπάλα οι αντίπαλοι χαλώντας τους πολλές φορές τα σχέδιά τους.

Η πρώτη καλή στιγμή κατεγράφη στο 3΄ με ένα καλό σουτ που έπιασε ο Σαλπιγγίδης, αλλά απεσοβησε ο Αμπάρης. Τρία λεπτά αργότερα ο πανταχού παρών στο σημερινό ματς, Μπαστία, έστειλε τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων από πλάγια θέση. Στο 18΄ οι Αρκάδες «κλώτσησαν» την ευκαιρία να προηγηθούν καθώς από πλεονεκτική θέση ο Φιλομένο έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 24΄ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, με τον Ζιλμπέρτο Σίλβα να «σερβίρει» εξαιρετική μπαλιά στον Σαλπιγγίδη και τον διεθνή επιθετικό με όμορφο σουτ ν’ νικάει τον Αμπάρη κάνοντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό. Οι «κυανοκίτρινοι» προσπάθησαν μετά το τέρμα που δέχτηκαν να μεταφέρουν το σκηνικό στην περιοχή του Γκαλίνοβιτς, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ιδιαίτερα επικίνδυνες καταστάσεις. Μεγαλύτερη εξ’ αυτών ήταν μια κεφαλιά του Καούνου στο 36΄ η οποία έφυγε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του Κροάτη τερματοφύλακα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι έριξαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες έχοντας τον Καρντόσο να μοιράζει μπάλες, είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και το σκηνικό σε αντίθεση με αυτό του πρώτου μέρους είχε μεταφερθεί στην εστία του Γκαλίνοβιτς. Οι παίκτες του Τεν Κάτε δεν μπορούσαν να κρατήσουν μπάλα και επιθετικά δεν απείλησαν ούτε στο ελάχιστο τον Αμπάρη τουλάχιστον μέχρι το 75΄. Στο 50΄ οι γηπεδούχοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Καούνο να αστοχεί εξ’ επαφής από πλάγια θέση στη μικρή περιοχή στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Εννιά λεπτά αργότερα η ομάδα του Κωστένογλου είχε διπλή ευκαιρία, αλλά τόσο ο Καούνος αρχικά με κεφαλιά, όσο και ο Φιλομένο με προβολή στη συνέχεια δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα. Στο 65΄ όμως ήρθε η δικαίωση για τον Αστέρα βάσει και της εικόνας των δύο ομάδων στο δεύτερο μέρος, καθώς ο Καούνος με δεύτερη προσπάθεια έπιασε εξαιρετικό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στη δεξιά γωνία του ανήμπορου ν’ αντιδράσει Γκαλίνοβιτς.

Ο Τεν Κάτε θέλοντας να φανεί επιθετικά, πέρασε στη θέση του Χριστοδουλόπουλου τον φρέσκο Κλέιτον. Μετά το 75΄ το «τριφύλλι» ανέβασε ρυθμούς και βγήκε μπροστά κυνηγώντας το δεύτερο γκολ. Στο 79΄ σε μία απ’ τις ελάχιστες καλές στιγμές ο Ζιλμέρτο Σίλβα δεν ανησύχησε με την κεφαλιά του τον Αμπάρη, ο οποίος δεν χρειάστηκε να επέμβει ξανά για τα επόμενα δέκα λεπτά. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων όμως φάνηκε ιδιαίτερα τυχερός, καθώς έπειτα από όμορφη σέντρα του Νίλσον απ’ τα δεξιά, ο Κλέιτον βρέθηκε «φάτσα» με το τέρμα αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ, «σπαταλώντας» τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να χαρίσει στην ομάδα του τη νίκη.