Ηρακλής-Πανιώνιος 1-1 (Τελικό)

Ηρακλής και Πανιώνιος κοντράρονται στο «Καυταντζόγλειο» με στόχο το… τρίποντο, προκειμένου ν' απεμπλακούν μια και καλή από τα σενάρια της παραμονής! Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, 1-0 προηγούνται οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Μήτρογλου (39'). Χαμένο πέναλτι για τον «γηραιό» στο 20'! Παρακολουθήστε live από το www.sport-fm.gr την εξέλιξη της αναμέτρησης.

Ηρακλής και Πανιώνιος κοντράρονται στο «Καυταντζόγλειο» με στόχο το… τρίποντο, προκειμένου ν' απεμπλακούν μια και καλή από τα σενάρια της παραμονής!

Δεύτερο ημίχρονο στο ματς, 1-0 προηγούνται οι φιλοξενούμενοι με γκολ του Μήτρογλου (39').

Χαμένο πέναλτι για τον «γηραιό» στο 20'!

90'+4' Λήξη του αγώνα!

90'+3' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ! Απίστευτο φινάλε στη Θεσσαλονίκη! Με γκολ του Μαχόπ, ο Ηρακλής ισοφαρίζει σε 1-1!

81' Τεράστια ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Ο Γουνδουλάκης έβγαλε σε θέση βολής τον Κβιρκβέλια, με τον Μπαντή να διώχνει τον κίνδυνο!

66' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο. Ο Μπαντής καθυστέρησε να απομακρύνει την μπάλα -χωρίς λόγο- ο Μήτρογλου του έβαλε την κόντρα, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

58' Κίτρινη κάρτα στον Παπαστεριανό.

53' Αλλαγή για τον Ηρακλή, στη θέση του Αραμπατζή περνά ο Ζερκά. Αποδοκιμασίες για την επιλογή του κ. Παράσχου!

- Έντονες αποδοκιμασίες των οπαδών των γηπεδούχων προς παίκτες και τεχνική ηγεσία! Αρκετός κόσμος, μάλιστα, έχει συγκεντρωθεί στα επίσημα του γηπέδου, προκειμένου να εκφράσει τη δυσαρέσκειά του!

52' Πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Ηρακλή να φέρει το ματς στα ίσα. Ο Ιάκομπ βρήκε τον Επαλέ, αλλά ο Καμερουνέζος, από ιδανική θέση, δεν κατάφερε να ισοφαρίσει.

46' Πιέζει ο Πανιώνιος! Σαφώς επηρεασμένοι οι γηπεδούχοι από το γκολ που δέχτηκαν.

46' Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

45'+2' Λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

45' Δύο θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

- Έβδομο γκολ για τον 23χρονο με τη φανέλα του Πανιωνίου!

39' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΝΙΩΝΙΟ! Πάσα του Γουνδουλάκη με το κεφάλι -στην πλάτη της άμυνας του Ηρακλή- στον Μήτρογλου, ο οποίος ελίσσεται με απίστευτη ταχύτητα ανάμεσα από τους αμυντικούς και με εξαιρετικό πλασέ ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους (0-1)!

38' Έχει ισορροπήσει ο Πανιώνιος και προσπαθεί, κυρίως με τον Μήτρογλου, να γίνει απειλητικός.

33' Έπεσε πολύ ο ρυθμός μετά το χαμένο πέναλτι. Ο Ηρακλής είναι καλύτερος από τον Πανιώνιο, ο οποίος προσπαθεί να «χτυπήσει» στην κόντρα.

22' Αναγκαστική αλλαγή για τον Πανιώνιο. Ο Γιόνσον φαίνεται ότι έχει χτυπήσει στη δεξιά γάμπα του και αντικαθίσταται από τον Τάκη Λεμονή. Στη θέση του περνάει ο Σάμαρης. Οπότε, ο Γκαλίτσιος θα πάει δεξιά στην άμυνα τώρα και ο Σάμαρης στο κέντρο.

20' Ο Μάχο αποκρούει το πέναλτι! Ο Ιάκομπ -που το κέρδισε- εκτέλεσε το πέναλτι, αλλά ο Αυστριακός είπε «όχι»! Παραμένει το 0-0.

19' Πέναλτι για τον Ηρακλή! Ο Ιάκομπ ανατράπηκε από τον Μάχο μέσα στη μεγάλη περιοχή του Πανιωνίου και ο Σιδηρόπουλος έδωσε την εσχάτη των ποινών! Κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

16' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο! Εκτέλεση φάουλ του Κούκετς, κεφαλιά του Σιόβα, έδιωξε με υπερένταση ο Μπαντής.

- Βαρύς ο αγωνιστικός χώρος, λόγω της καταρρακτώδους βροχής που έπεφτε νωρίτερα στη Θεσσαλονίκη.

7' Πρώτη, καλή στιγμή για τον Ηρακλή. Δυνατό σουτ στην κίνηση από τον Αραμπατζή, ο Μάχο πετάχτηκε χαμηλά, στην αριστερή του γωνία και έβγαλε όμορφα σε κόρνερ.

1' Το παιχνίδι ξεκίνησε!

- Ενός λεπτού σιγή πριν τη σέντρα για τα θύματα στην Ιαπωνία.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Μπαντής, Αραμπατζής, Λίμα, Χοσέμι, Κυριαζής, Ντάνι, Παπαστεριανός, Πίτου Γκαρσία, Σολτάνι, Επαλέ, Ιάκομπ

Στον πάγκο: Βιτκόφσκι , Μάρα, Κανακούδης, Ζερκά, Μαχόπ, Καϊτά, Στο

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάκης Λεμονής): Μάχο, Κβιρκβέλια, Γιόνσον (Σάμαρης), Όμο, Μπάλαμπαν, Μήτρογλου, Γκαλίτσιος, Γουνδουλάκης, Σιόβας, Κοντοές, Τσότσαλιτς

Στον πάγκο: Πρελ, Λάτκα, Ριέρα, Κολοβός, Αναστασόπουλος, Σβέρκος

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος (Δωδ/νήσου)
ΒΟΗΘΟΙ: Μπαλτάς (Αχαΐας), Αλεξέας (Μεσσηνίας)

ΓΗΠΕΔΟ: Καυταντζόγλειο

• Ο «γηραιός», που προέρχεται από την εντός έδρας ήττα από τον Παναθηναϊκό και βρίσκεται στην 9η θέση της βαθμολογίας, θα προσπαθήσει μετά από ακριβώς 70 ημέρες(!) να επιστρέψει στις επιτυχίες μπροστά στο κοινό του.

• Στη Θεσσαλονίκη, ο Ηρακλής έχει μαζέψει τους 21 από τους 32 (συνολικά) βαθμούς του, έχοντας πέντε νίκες, δύο ήττες και έξι ισοπαλίες. Θετικό πρόσημο, επίσης, παρουσιάζει και η διαφορά τερμάτων των «κυανόλευκων» στην έδρα τους (11-8).

• Με δύο πολύ σημαντικά προβλήματα ολοκληρώθηκε η προετοιμασία της ομάδας του Γιώργου Παράσχου, καθώς ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος και ο Τάσος Κατσαμπής τέθηκαν εκτός μάχης. Έτσι, τον «Ελέ» θα αντικαταστήσει ο Μπαντής κάτω από τα δοκάρια, ενώ, όσον αφορά τον Κατσαμπή, ούτως ή άλλως δεν υπολογιζόταν για την αρχική ενδεκάδα.

• Στην αποστολή συμπεριλήφθηκαν οι Μπαντής, Βιτκόφσκι, Κυριαζής, Κανακούδης, Αραμπατζής, Χοσέμι, Λίμα, Σζοτ, Ηλιάδης, Μάρα, Καϊτά, Παπαστεριανός, Γκαρσία, Μαχόπ, Ρόμπλες, Ντάνι, Ζερκά, Γιάκομπ, Επαλέ και Σολτάνι.

• Στον αντίποδα, ο Πανιώνιος, που βρίσκεται στη 12η θέση της Σούπερ Λίγκας, θα επιδιώξει να επαναλάβει ότι πέτυχε προ ολίγων βδομάδων στο Περιστέρι, κόντρα στον Ατρόμητο, βάζοντας… άνω τελεία στην ισοπαλία 3-3 με τη Λάρισα, την περασμένη αγωνιστική.

• Η ομάδα του Τάκη Λεμονή θέλει να συνεχίσει τις καλές εμφανίσεις των τελευταίων δεκατριών αγώνων, όπου μετράει τρεις νίκες, έξι ισοπαλίες και δύο ήττες.

• Μακριά από τη Νέα Σμύρνη, ο Πανιώνιος έχει πέντε ήττες, τέσσερις ισοπαλίες και τρεις νίκες. Ωστόσο, με τον 50χρονο κόουτς στον πάγκο του έχει ηττηθεί μόλις μία φορά, στην Κρήτη, από τον Εργοτέλη. Επίσης, η διαφορά τερμάτων του μακριά από τη Νέα Σμύρνη είναι παθητική (11-18).

• Για το παιχνίδι με τον «γηραιό», ο Λεμονής δεν μπορεί να υπολογίζει στις υπηρεσίες του Κουμορτζί, ωστόσο, Ριέρα και Σάμαρης, τέθηκαν ξανά στη διάθεσή του.

• Αναλυτικά, οι 20 παίκτες που ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη: Πρελ, Μάχο, Γιόνσον, Λάτκα, Γκαλίτσιος, Σιόβας, Κοντοές, Κβιρκβέλια, Κούκετς, Κολοβός, Ομο, Γουνδουλάκης, Σάμαρης, Αναστασόπουλος, Τσότσαλιτς, Ριέρα, Μπάλαμπαν, Σαλαλί, Μήτρογλου και Σβέρκος.

ΠΑΡΑΔΟΣΗ

Με… σκυμμένο το κεφάλι αποχωρεί συνήθως ο Πανιώνιος από το Καυταντζόγλειο. Συγκεκριμένα, σε σύνολο 50 αναμετρήσεων, από το 1946, ο Ηρακλής έχει νικήσει 29 φορές, ο Πανιώνιος οκτώ, ενώ 14 παιχνίδια έχουν λήξει ισόπαλα.

- Στο φετινό παιχνίδι του πρώτου γύρου στη Νέα Σμύρνη, οι «κυανέρυθροι» είχαν επικρατήσει 1-0 με γκολ του Κούκετς.