Έβερτον-ΑΕΚ 4-1 (Τελικό)

Την προετοιμασία της στην Αγγλία ολοκλήρωσε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε με σκορ 4-1 από την Έβερτον και επιστρέφει στην Ελλάδα την Πέμπτη. Τρία γκολ ο Νέισμιθ, ένα ο Χίμπερτ, ενώ για την Ένωση, μείωσε ο Φούντας. Παρακολουθήσατε την εξέλιξη της αναμέτρησης από το www.sport-fm.gr.

Τέλος στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ να γνωρίζει την ήττα με σκορ 4-1.

89' Κίνηση του Βέλλιου στην μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ του φεύγει πολύ άουτ.

84' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Λαγός φεύγει για να πάρει τη θέση του ο Ματεντζίδης.

72' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κοντοές δίνει τη θέση του στον Βλάχο

70' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Ρίκκα αφήνει τη θέση του στον Κοτσαρίδη.

70' Ωραία ενέργεια και σουτ του Γκιγιέ αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Η ώρα του Βέλλιου. Περνάει στον αγώνα ο Έλληνας επιθετικός στη θέση του Γελαβιτς.

Έχει πέσει ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά.

57' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Κουρέλας στη θέση του Σιαλμά.

Μεγάλη είναι η αγάπη για τον Τόνι Χίμπερτ, ο οποίος δεν σταματάει να αποθεώνεται. Ξεκίνησε και πάλι η αναμέτρηση, στο 4-1 πλέον.

53' Γκολ για την Έβερτον με τον Χίμπερτ. Κομπίνα μετά από εκτέλεση φάουλ, ο αρχηγός εκτελεί και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Κωνσταντόπουλου. Μάλιστα, ο κόσμος μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο για να αποθεώσει τον Χίμπερτ. Θυμίζουμε πως γι'αυτόν γίνεται το φιλικό. Απίστευτες στιγμές.

46' Ξεκίνησε με ευκαιρία για την ΑΕΚ το δεύτερο ημίχρονο, αλλά η κεφαλιά του Παπαδημητρίου έφυγε άουτ.

Καμία αλλαγή για την ΑΕΚ.

Επιστρέφουν στον αγωνιστικό χώρο οι ομάδες.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου με τις δύο ομάδες να φεύγουν για τα αποδυτήρια. Καλύτερη η Έβερτον, είναι μπροστά στο σκορ με το χατ-τρικ του Νέισμιθ.

42' Αλλαγή για την ΑΕΚ. Φεύγει ο Φούντας και μπήκε ο Παπαδημητρίου.

37' Αλλαγές για την ΑΕΚ. Οι Σταματής και Γροντής στις θέσεις των Τσαμουρλίδη και Παυλή.

30' Γκολ για την Έβερτον με τον Νέισμιθ. Μετά το κόρνερ, ο Φελαϊνί έπιασε την κεφαλιά, η μπάλα βρήκε το δοκάρι και στη συνέχεια ο Νέισμιθ κάνει το 3-1.

30' Ωραίο σουτ από τον Χίμπερτ, αλλά ο Κωνσταντόπουλος διώχνει σε κόρνερ.

21' Νέα καλή στιγμή για την Έβερτον και πάλι με τον Νέισμιθ. Ο επιθετικός των Άγγλων μπήκε στην περιοχή, αλλά το σουτ έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Κωνσταντόπουλου.

19' Αλλαγή για την Έβερτον. Ο Γκίμπσον δίνει τη θέση του στον Νέβιλ.

Κενό στην άμυνα της ΑΕΚ και ο Σκωτσέζος επιθετικός βρέθηκε ανενόχλητος στο δεύτερο δοκάρι και σε κενή εστία πέτυχε το γκολ. Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο ήταν κακή η τοποθέτηση των αμυντικών.

15' Γκολ για την Έβερτον. Ο Νέισμιθ, εκμεταλλεύεται την άριστη σέντρα του Πίενααρ και με κεφαλιά κάνει το 2-1 για την ομάδα της Αγγλίας.

Έξαλλα πανηγύρισαν το γκολ τόσο οι παίκτες, όσο και ο πάγκος της ΑΕΚ.

7' Γκολ για την ΑΕΚ με τον Φούντα. Ωραία σέντρα του Λαγού, η μπάλα περνάει, φτάνει στον Φούντα, ο οποίος πιάνει το σουτ στην κίνηση και αφού η μπάλα βρει και το αριστερό δοκάρι, καταλήγει στα δίχτυα του Χάουαρντ.

4' Σουτ του Πίενααρ αλλά η μπάλα θα φύγει άουτ.

1' Γκολ για την Έβερτον με τον Νέισμιθ, να φεύγει στην πλάτη στην άμυνας της ΑΕΚ, να παίρνει την κάθετη από τον Πίενααρ και με άψογο πλασέ να "κρεμάει" τον Κωνσταντόπουλο, ανοίγωντας στο σκορ.

1' Έναρξη της αναμέτρησης.

Όλα έτοιμα να ξεκινήσει η αναμέτρηση με την Έβερτον στην σέντρα.

Όλοι οι παίκτες έχουν κάνει έναν κύκλο και περιμένουν τον Τόνι Χίμπερτ, ο οποίος αποθεώνεται από τον κόσμο της ομάδας.

Με μπλε εμφανίσεις η Έβερτον, με κίτρινες η ΑΕΚ.

Βγαίνουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες.

Στον πάγκο έχει ο Μόγιες τον Βέλλιο.

Το 4-3-3 επιλέγει και πάλι ο Βλάχος. Ο Κωνσταντόπουλος θα είναι στο τέρμα. Ο Αρκούδας στο δεξί άκρο της άμυνας, ο Τσαμουρλίδης στο αριστερό και οι Κοντοές και Μπουγαΐδης στο κέντρο αυτής. Οι Γιάγκο και Ρίκκα τα δύο αμυντικά χαφ, ο Φούντας λίγο μπροστά τους και στην επίθεση θα βρίσκονται οι Παυλής, Λαγός και Σιαλμάς.

Προς τιμήν του Τόνυ Χίμπερτ το σημερινό φιλικό κόντρα στην Ένωση.

Έβερτον (Ντέιβιντ Μόγιες): Χάουαρντ, Χίμπερτ, Χάιτινχα, Ντιστέν, Μπέινς, Όσμαν, Γκίμπσον, Φελαϊνί, Πίενααρ, Νέισμιθ, Γέλαβιτς.

Στον πάγκο: Μούχα, Ρόντγουελ, Νέβιλ, Γκιγιέ, Μπάρκλεϊ, Κόουλμαν, Ανιτσέμπε, Βέλλιος, Ντάφι

ΑΕΚ (Βαγγέλης Βλάχος): Κωνσταντόπουλος, Κοντοές, Γιάγκο, Σιαλμάς, Ρίκκα, Παυλής, Τσαμουρλίδης, Αρκούδας, Λαγός, Φούντας, Μπουγαΐδης.

Στον πάγκο οι: Αραμπατζής,Τσίτας, Παπαδημητρίου, Βλάχος, Κοτσαρίδης, Ματεντζίδης, Αγκιριμπά, Κουρέλας, Γροντής, Σταματής.