Τα «δεύτερα» δεν τα κατάφεραν

Ισόπαλο 1-1, έληξε το φιλικό παιχνίδι της ΑΕΚ με τον Εθνικό Αστέρα που διεξήχθη το απόγευμα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ. Σε ολόκληρο το 90λεπτο αγωνίστηκε ο Ισμαέλ Μπλάνκο, χωρίς όμως να μπορέσει να συνδυάσει το ντεμπούτο του με ένα τέρμα. Προηγήθηκε η «Ένωση» με τον Τόζερ στο 11’, ο Ευαγγελάτος το γκολ της ισοφάρισης για τους φιλοξενούμενους στο 44'.

Ισόπαλο το φιλικό

Το τελευταίο της φιλικό τεστ πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, έδωσε η ομάδα της ΑΕΚ το Σάββατο κόντρα στον Εθνικό Αστέρα. Ο Λορένσο Σέρα Φερέρ παρέταξε την ομάδα του με τα «δεύτερα», αφού προτίμησε να ξεκουράσει τους βασικούς, οι οποίοι όμως βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ και παρακολούθησαν το παιχνίδι από την εξέδρα. Ο Ισπανός ξεκίνησε το ματς με τους Αραμπατζής, Ράμος, Παπασταθόπουλος Ασκάρατε, Μπούρμπος, Πλιάτσικας , Καφές, Τόζερ, Παππάς, Κονέ, Μπλάνκο και μόλις στο 11’ κατάφερε να προηγηθεί με σουτ του Τόζερ.

Η απόδοση της «Ένωσης», αν κρίνουμε από τις ευκαιρίες από το φιλμ του αγώνα που μας δίνει η επίσημη ιστοσελίδα της ΑΕΚ, δεν θα πρέπει να ήταν και η καλύτερη δυνατή. Υπενθυμίζουμε πως το ματς ήταν κεκλεισμένων των θυρών ακόμη και για τα ΜΜΕ. Κανονικά αγωνίστηκε και ο Μπλάνκο, ο οποίος δεν κατάφερε να συνδυάσει το ανεπίσημο ντεμπούτο του με ένα τέρμα. Για τον Εθνικό Αστέρα το γκολ της ισοφάρισης, σημείωσε ο Ευαγγελάτος στο 44’

Το φιλμ του ματς

Α’ Ημίχρονο

6’: Ο Κονέ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και η μπάλα έφυγε άουτ.

11’ (1-0): Ο Καφές έδωσε στον Τόζερ, ο οποίος έπιασε το δυνατό διαγώνιο σουτ έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

16’: Έπειτα από κόρνερ του Κοζανίδη, ο Λιόσης έπιασε την κεφαλιά και ο Αραμπατζής απέκρουσε σε κόρνερ.

32’: Ο Ευαγγελάτος σέντραρε από αριστερά για τον Μπενίσκο που από καλή θέση σούταρε άστοχα.

44’ (1-1): Ο Λουντάλα πέρασε κάθετη μπαλιά στον Ευαγγελάτο που βγήκε τετ α τετ με τον Αραμπατζή και πλάσαρε εύστοχα.

Β’ Ημίχρονο

55΄: Φάουλ του Τζανετάκου, η μπάλα κόντραρε στο τείχος και πέρασε κόρνερ.

61’: Σουτ του Παππά, μπλόκαρε ο Γκίτκος.

67’: Ο Μπαρτσέλο εκμεταλλεύτηκε ένα λάθος και βγήκε τετ α τετ με τον Αραμπατζή, ο οποίος βγήκε και απέκρουσε με τα πόδια.

70’: Φάουλ του Τόζερ, ο Ασκάρατε έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

ΑΕΚ: Αραμπατζής, Ράμος, Παπασταθόπουλος (79’ Γκέντσογλου), Ασκάρατε, Μπούρμπος, Πλιάτσικας (46’ Παυλής), Καφές, Τόζερ, Παππάς (79’ Δαρσίνος), Κονέ, Μπλάνκο

Εθνικός Αστέρας: Γκίτκος, Αρχοντούλης, Ευαγγελάτος, Κοζανίδης, Κουτσοκώστας, Λιόσης, Μπενίσκος, Παλαιολόγος, Φερεκίδης, Χαλιμούρδας, Λουντάλα

Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Μπαρτσέλο, Τουρκίν, Προβατίδης, Σακελλαρίου, Τζανετάκος, Μαστρογιάννης, Βαζαίος, Βλαστέλλης, Παπαγιώργης