Ατρόμητος-Ιωνικός: Τέλος στο αρνητικό σερί θέλουν να βάλουν οι Περιστεριώτες

Ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία για το παιχνίδι Ατρόμητος-Ιωνικός παρουσιάζει η Σούπερ Λίγκα στην επίσημη ιστοσελίδα της.

Χρήσιμες πληροφορίες ενόψει του αγώνα Ατρόμητος-Ιωνικός για την 7η αγωνιστική της Σούπερ Λίγκας παρουσιάζει η επίσημη ιστοσελίδα της Super League.

Αναλυτικά το κείμενο από το επίσημο σάιτ της διοργανώτριας αρχής

Δεν είναι και σύνηθες τα τελευταία χρόνια να ψάχνει ο Ατρόμητος την πρώτη του νίκη στο έβδομο παιχνίδι του πρωταθλήματος, ωστόσο αυτά είναι τα δεδομένα του και κάνουν το παιχνίδι με τον Ιωνικό στο Περιστέρι πολύ σημαντικό.

Και για την ομάδα του Πειραιά όμως, που παίζει πάλι εκτός, αλλά και πάλι χωρίς ταξίδι, οι βαθμοί είναι αναγκαίοι. Οι πέντε βαθμοί στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια δεν ήταν άσχημη συγκομιδή, αλλά έμεινε εκεί.

Ο Ατρόμητος
Μην καταφέρνοντας να πάρει κάτι από το παιχνίδι με την ΑΕΚ, ο Ατρόμητος έμεινε στους δύο βαθμούς και την τελευταία θέση μαζί με τον Απόλλωνα Σμύρνης. Τα έξι παιχνίδια χωρίς νίκη στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος αποτελούν ισοφάριση του αρνητικού του ρεκόρ και ο Ατρόμητος θα ήθελε να σταματήσει εδώ, και να μην το καταρρίψει.

Με δύο βαθμούς στο ενεργητικό του, αλλά και τρεις ακόμα χαμένους μετά το 89’, με Παναιτωλικό και ΠΑΣ Γιάννινα στην έδρα του, ο Ατρόμητος παίζει το τέταρτο παιχνίδι στο Περιστέρι.

Το πρόβλημα της ομάδας του Γιώργου Παράσχουν εντοπίζεται στο δεύτερο ημίχρονο, όπου έχει δεχτεί τα 10 από τα 12 γκολ. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο δεν έχει σκοράρει κιόλας, αφού τα τρία που έχει σημειώσει είναι όλα στο πρώτο ημίχρονο.

Έχει δεχτεί γκολ στα πέντε τελευταία παιχνίδια, μετά το 0-0 που πήρε στην πρεμιέρα στο Νέο Φάληρο.

Οι τελευταίοι αγώνες
12.09.2021: Ολυμπιακός – Ατρόμητος 0-0
19.09.2021: Ατρόμητος – Παναιτωλικός 1-2 (Στρούγγης, κόκκινη Τομάς)
23.09.2021: Βόλος – Ατρόμητος 3-0
27.09.2021: Ατρόμητος – Άρης 1-3 (Σπιριντόνοβιτς)
03.10.2021: Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα 1-1 (Κλωναρίδης)
17.10.2021: ΑΕΚ – Ατρόμητος 3-0
Το πρόγραμμα
23.10.2021: Ατρόμητος - Ιωνικός
27.10.2021: Ατρόμητος – Παναθηναϊκός (Κύπελλο)
31.10.2021: Λαμία - Ατρόμητος

Ο Ιωνικός
Οι ήττες από Λαμία και Παναθηναϊκό έφεραν τον Ιωνικό στο κάτω μισό της βαθμολογίας και μετά από τέσσερα παιχνίδια χωρίς νίκη, θα επιδιώξει να πάρει ότι μπορεί στο Περιστέρι από τον Ατρόμητο.

Ο Ιωνικός δέχτηκε πρώτος γκολ από τη Λαμία και τον Παναθηναϊκό, ισοφάρισε και στις δύο περιπτώσεις, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα. Έχει προηγηθεί μόνο στο παιχνίδι με τον Άρη, όπου νίκησε, και στο διάστημα από το 86’, όταν και σκόραρε, ως τη λήξη.

Με τον Παναθηναϊκό πέτυχε το πρώτο του εκτός έδρας γκολ, ενώ δεν έχει νίκη στα τελευταία 16 εκτός έδρας για τη Super League.

12.09.2021: ΑΕΚ – Ιωνικός 3-0 (κόκκινη Ρομαό)
18.09.2021: Ιωνικός – Άρης 1-0 (Άοσμαν)
23.09.2021: Ιωνικός – ΠΑΣ Γιάννινα 0-0
27.09.2021: Απόλλων Σμύρνης – Ιωνικός 0-0
03.10.2021: Ιωνικός – Λαμία 1-2 (Άοσμαν, κόκκινη Ντάλσιο)
16.10.2021: Παναθηναϊκός – Ιωνικός 4-1 (Σάντσες, κόκκινη Σάντσες)
23.10.2021: Ατρόμητος – Ιωνικός
27.10.2021: Ξάνθη – Ιωνικός (Κύπελλο)
01.11.2021: Ιωνικός - Βόλος

Μεταξύ τους
Μόνο δύο σεζόν συνυπήρξαν στη μεγάλη κατηγορία ο Ατρόμητος με τον Ιωνικό. Στην τελευταία διοργάνωση της Α’ Εθνικής και την πρώτη της Super League.
Ο Ιωνικός κέρδισε το πρώτο παιχνίδι στην έδρα του και ο Ατρόμητος τα τρία επόμενα. Τα δύο από αυτά στην έδρα του.

Από τότε έπαιξαν άλλη μια φορά στην Β’ Εθνική, την περίοδο 2008-09 και ήλθαν 0-0 στο Περιστέρι και 0-1 (22’ σουτ Καραλής) στη Νεάπολη.