Το καλύτερο ξεκίνημα του Παναθηναϊκού εδώ και 28 χρόνια

Ισοφάρισε ρεκόρ 28 ετών ο Παναθηναϊκός με τη νίκη επί του Λεβαδειακού.

Διπλό και ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό στη Βοιωτία.

Οι «πράσινοι» επέστρεψαν στις νίκες μετά τις ισοπαλίες με Ιωνικό (1-1) και ΟΦΗ (1-1), επικρατώντας 1-0 του Λεβαδειακού με γκολ του Βέρμπιτς στο 35ο λεπτό.

Με αποτέλεσμα να αυξήσουν τη διαφορά τους από τη 2η θέση στους επτά βαθμούς λόγω της ήττας της ΑΕΚ με 2-1 από τον ΠΑΣ Γιάννινα.
Παράλληλα, έφτασαν στο καλύτερό τους ξεκίνημα στο πρωτάθλημα από τη σεζόν 1994-95. Τότε, ήταν η προηγούμενη φορά που έκαναν 13 νίκες και 3 ισοπαλίες στα πρώτα 16 παιχνίδια. Πριν από 28 χρόνια δηλαδή.

Εκείνη την αγωνιστική περίοδο το «τριφύλλι» είχε πετύχει τον στόχο του, φτάνοντας στην κατάκτηση του πρωταθλήματος, το οποίο ήταν το 17ο της ιστορίας του.