Ανακοίνωση Παναθηναϊκού: «Καταφανέστατο πέναλτι πάνω στον Βέρμπιτς»

Ανακοίνωση για το πέναλτι που δεν δόθηκε υπέρ του (για ανατροπή του Βέρμπιτς) στο ντέρμπι με την ΑΕΚ εξέδωσε ο Παναθηναϊκός.

Ο Παναθηναϊκός εξέδωσε ανακοίνωση για το πέναλτι, το οποίο δεν υποδείχθηκε υπέρ του στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στην OPAP Arena.

Οι «πράσινοι» έκαναν μία λιτή τοποθέτηση με επίσημο τρόπο λίγα λεπτά μετά το φινάλε της «μάχης» στη Νέα Φιλαδέλφεια, τονίζοντας ότι υπήρξε παράβαση στο μαρκάρισμα του Πινέδα πάνω στον Σλοβένο άσο.

«Ο διαιτητής και ο VAR δεν υπέδειξαν καταφανέστατο πέναλτι σε καθαρή ανατροπή του Βέρμπιτς στο 56ο λεπτό», αναφέρει χαρακτηριστικά το «τριφύλλι».

Υπενθυμίζεται ότι αυτή η φάση σημειώθηκε με το σκορ στο 1-1 και λίγο μετά παραλίγο οι «πράσινοι» να βρεθούν πίσω στο σκορ, καθώς ο Λιβάι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά μέσω VAR διαπιστώθηκε ότι έγινε φάουλ στο ξεκίνημα της επίθεσης των «κιτρινόμαυρων».