Ιταλία

Σώθηκε η Τζένοα - Επέστρεψε στη Serie B η Λέτσε

Η Τζένοα επικράτησε άνετα με 3-0 της... κάκιστης Βερόνα και παρέμεινε στην κατηγορία, με την Λέτσε να αποχαιρετά την Serie A με εντός έδρας ήττα από την Πάρμα (3-4).

Βίοι αντίθετοι για Τζένοα και Λέτσε!

Οι Γενοβέζοι επικράτησαν άνετα με 3-0 σκορ της... κάκιστης Βερόνα που δεν κατέβηκε καν στο γήπεδο και εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή της στην κατηγορία. Την ίδια ώρα, η Λέτσε έβλεπε την Πάρμα να περνάει από την έδρα της με 4-3 και να την στέλνει ξανά στην Serie B, ένα χρόνο μετά την άνοδό της.

Η Τζένοα έπαιζε... μόνη της στο «Λουίτζι Φεράρις» και έκανε ότι ήθελε τη Βερόνα, καθαρίζοντας το ματς από το ημίχρονο. Ο Σανάμπρια σκόραρε δις (13', 25') και έδωσε αέρα δύο τερμάτων στους γηπεδούχους, διώχνοντας την ίδια ώρα το άγχος. Και ο Ρομέρο στο 44' μετά από κόρνερ του Γιαγκέλο, έγραψε το 3-0. Σκορ που δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε, με το μόνο που άλλαξε να είναι οι αριθμητικές ισορροπίες αφού η Τζένοα τελείωσε το ματς με 9 παίκτες (σσ. αποβλήθηκαν Ρομέρο και Κασάτα) και η Βερόνα με δέκα (σσ. αποβλήθηκε ο Άμραμπατ).

Με ματσάρα έκλεισε την αποτυχημένη φετινή σεζόν που την βρήκε να υποβιβάζεται η Λέτσε, η οποία ηττήθηκε εντός έδρας με 4-3 από την Πάρμα. Ο Λουτσιόνι με αυτογκόλ στο 11' άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι... σόκαραν ξανά τη Λέτσε στο 24' με τον Καπράρι. Οι γηπεδούχοι έκαναν την αντεπίθεσή τους, έφεραν το σκορ στα ίσα πριν το ημίχρονο με τους Μπαράκ (40') και Μετσιαρέλο (45'), αλλά τα νέα που έρχονταν από τη Γένοβα δεν ήταν τα καλύτερα δυνατά. Ο Κορνέλιους (52') και ο Ινγκλέζε (66') χτύπησαν για την Πάρμα και έγραψαν το 4-2, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται από τον Λαπαντούλα στο 68ο λεπτό.

Σε αδιάφορα βαθμολογικά ματς, Μπολόνια και Τορίνο έμειναν στο 1-1, ενώ η Ουντινέζε επικράτησε με 1-0 στην έδρα της Σασουόλο.