Πορτογαλία

Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Μπενφίκα

Σώθηκε στις καθυστερήσεις η Μπενφίκα χάρη στoν Πίτσι για το 1-1 κόντρα στη Μορεϊρένσε στο «Ντα Λουζ» για την 23η αγωνιστική της Primeira Lega, που, όμως, την άφησε στο -1 από την Πόρτο.

Η Μπενφίκα έσωσε το βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις κόντρα στη Μορεϊρένσε με το γκολ του Πίτσι στο 91’ στο «Ντα Λουζ» για την 23η αγωνιστική της Primeira Lega, όμως αυτό δεν τη βοήθησε να παραμείνει πρωτοπόρος, αφού πλέον βρέθηκε στο -1 από την Πόρτο, που έγινε ξαφνικά το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση του τίτλου, ενώ πριν μερικές αγωνιστικές βρισκόταν στο -6 από τους «αετούς», που «γκέλαραν» για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις αγωνιστικές και έδειξαν πως επηρεάστηκαν και από τον αποκλεισμό από τη Σαχτάρ στο Europa league την περασμένη Πέμπτη.

Από την πλευρά της, η Μορεϊρένσε παρέμεινε στη μέση της βαθμολογίας.

Οι «αετοί» πίεσαν και έχασαν ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, είδαν να τους ακυρώνεται γκολ στο 60’ σε μία αμφισβητούμενη φάση και τη Μορεϊρένσε να προηγείται με την προβολή του Αμπρέου στο 67’. Η πίεση των Λουζιτανών έφερε το πέναλτι στο 91΄, το οποίο εκτέλεσε ο Πίτσι, αρχικά αποκρούστηκε, αλλά ο ίδιος πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-1.