Σκωτία

Σώθηκε στο 91’ η Σέλτικ - «Κηδεία» για Ρέιντζερς

Η Σέλτικ ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Λίβινγκστον και η Ρέιντζερς ηττήθηκε 1-0 στη Γλασκώβη από τη Χάμιλτον.

Απώλειες βαθμών είχαν οι δύο «αιώνιοι» της Σκωτίας στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Η Σέλτικ ήρθε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με τη Λίβινγκστον, ενώ η Ρέιντζερς γνώρισε εντός έδρας ήττα-σοκ με 1-0 από τη Χάμιλτον.

Οι Κέλτες προηγήθηκαν στο 16’ με τον ΜακΓκρέγκορ, αλλά οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν οχτώ λεπτά αργότερα με τον Γκούτρι. Μάλιστα, στο 46’ έφτασαν στην ανατροπή με τον Ρόμπινσον. Κι ενώ είχαν φτάσει μια ανάσα από μια τεράστια νίκη, ήρθε στις καθυστερήσεις ο Ρόγκιτς για να σώσει εν μέρει την παρτίδα για τη Σέλτικ, κάνοντας το 2-2.

Η Γκλάσκοου, από την άλλη, έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες απέναντι στη Χάμιλτον, αλλά το γκολ δεν έμπαινε. Και στην προκειμένη περίπτωση, λειτούργησε ο νόμος του ποδοσφαίρου, αφού στο 56’ ο Μόγιο έκανε το 0-1. Παρά τις προσπάθειες των παικτών του Στήβεν Τζέραρντ, τίποτε δεν άλλαξε μέχρι το τέλος.

Την ευρύτερη νίκη της βραδιάς πέτυχε η Μάδεργουελ, η οποία συνέτριψε με σκορ 4-1 τη Ρος Κάουντι. Έτσι, επέστρεψε στις επιτυχίες, μετά από έξι αγωνιστικές και παράλληλα, διατηρήθηκε στην τρίτη θέσης της βαθμολογίας και πλέον στο +3 από την Αμπερντίν, η οποία ήρθε ισόπαλη 2-2 με την Κιλμάρνοκ. Ισόπαλο, αλλά χωρίς σκορ, έληξε και το τελευταίο παιχνίδι ανάμεσα στη Σεντ Μίρεν και τη Σεντ Τζόνστον.