Oλλανδία

Η Βίλεμ πήρε πολύτιμο βαθμό από την Τβέντε χάρη στον Παυλίδη

H Βίλεμ πήρε την ισοπαλία 1-1 στην έδρα της Τβέντε, χάρη σε γκολ του Βαγγέλη Παυλίδη στο 81' της αναμέτρησης.

Ο Βαγγέλης Παυλίδης σκόραρε στο 81ο λεπτό της εκτός έδρας αναμέτρησης της Βίλεμ κόντρα στην Τβέντε (1-1) για την 25η αγωνιστική της Eredevisie και της χάρισε έναν βαθμό που ίσως αποδειχθεί πολύτιμος στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία της.

Η ομάδα του 22χρονου διεθνή επιθετικού, ο οποίος πέτυχε το 8ο γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα, βρίσκεται εντός της ζώνης υποβιβασμού έχοντας 18 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από τη Φένλο των Γιακουμάκη και αδερφών Δώνη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 64ο λεπτό με τον Μποσχ, αλλά ο Παυλίδης ισοφάρισε στο 81' με κοντινό πλασέ, εκμεταλλευόμενος την κακή έξοδο του τερματοφύλακα της Τβέντε.

Στο υπόλοιπο πρόγραμμα, η Χέρενφεν επικράτησε εύκολα εντός έδρας της προτελευταίας Ντε Χάαγκ 3-0, ενώ η Ουτρέχτη νίκησε στην έδρα της Βααλβάικ (1-2) με γκολ-πέναλτι του Φαν ντε Στρεκ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων.