Κύπρος

«Τέζαρε» και την Ομόνοια ο Απόλλων!

Κάνει... πλάκα ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος μετά την Ανόρθωση κέρδισε και την Ομόνοια (2-1), υποχρεώνοντάς την στη 2η ήττα της στη φετινή σεζόν. Χωρίς σκορ το ΑΕΚ Λάρνακας-Ολυμπιακός Λευκωσίας.

«Τρελαίνει» κόσμο ο Απόλλων Λεμεσού, ο οποίος στο πλαίσιο της 15ης αγωνιστικής του κυπριακού πρωταθλήματος υποχρέωσε σε ήττα με 2-1 (μόλις τη δεύτερή της στη σεζόν) μετά την Ανόρθωση και την πρωτοπόρο, Ομόνοια.

Αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη επικράτηση των γηπεδούχων, οι οποίοι παραμένουν αήττητοι στα τελευταία τους οκτώ παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις και πλέον (όντας 3οι) βρίσκονται στο -5 από την κορυφή και τη σημερινή τους αντίπαλο και μάλιστα με αγώνα λιγότερο. Την ίδια στιγμή, η Ομόνοια είναι μόλις στο +1 από τη δεύτερη Ανόρθωση (η οποία έχει δύο αγώνες λιγότερους).

Στα του ντέρμπι, οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο με τον Απόλλωνα να αξιοποιεί τις δικές του ευκαιρίες και να πετυχαίνει από ένα γκολ σε κάθε 45λεπτο (Ζελάγια στο 28' και Περέιρα στο 76'). Από την άλλη, το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Ντάρμπισαϊρ.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας, μετά από ένα ισορροπημένο παιχνίδι οι ΑΕΚ Λάρνακας και Ολυμπιακός Λευκωσίας έμειναν στο 0-0.