Ισπανία

Παραμονή για Θέλτα με θρίαμβο επί της Μπαρτσελόνα - Σώθηκε στο 88' η Αλμερία, έπεσε η Βαγιαδολίδ!

Η Θέλτα αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και μετά το 2-1 επί της πρωταθλήτριας Μπαρτσελόνα παρέμεινε στη La Liga στέλνοντας την «άσφαιρη» Βαγιαδολίδ στη Segunda Division.

Επιβίωσε στο θρίλερ λυγίζοντας την Μπαρτσελόνα η Θέλτα! Η ομάδα του Βίγκο επικράτησε 2-1 στο «Μπαλαΐδος» των πρωταθλητών Ισπανίας εξασφαλίζοντας την παραμονής της στη La Liga και την επόμενη σεζόν. Το σκορ άνοιξε λίγο πριν το ημίχρονο ο υποψήφιος μεταγραφικός στόχος της Ρεάλ Μαδρίτης Γκάμπρι Βέιγκα μετά από όμορφο συνδυασμό με τον Σεφέροβιτς.
Ο Ελβετός μετατράπηκε σε μεγάλο πρωταγωνιστή αφού στο 66' με μια απίθανη σέντρα σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τερ-Στέγκεν γράφοντας το 2-0. Σχεδόν δέκα λεπτά πριν το τέλος ο Άνσου Φάτι, πέτυχε το τελευταίο του, πιθανότατα γκολ με τη φανέλα της Μπαρτσελόνα με κοντινή κεφαλιά για το 2-1.

Διακύμανση για γερά νεύρα σε Ανδαλουσία, Καταλονία και Βαγιαδολίδ, με την ομάδα του Ρονάλντο Ναζάριο να κολλάει στο 0-0 κόντρα στη Χετάφε και να αποχαιρετά τη μεγάλη κατηγορία μετά από δύο χρόνια παρουσίας!

«Όρθια» στην έδρα της Μπέτις έμεινε η μεγάλη Βαλένθια ισοφαρίζοντας στο 71' με τον Λόπεθ στο «αντίο» του σπουδαίου Χοακίν. Οι Ανδαλουσιάνοι σόκαραν την ομάδα του Μπαράχ στο πρώτο μόλις λεπτό με τον Αγίοθε Πέρες να εκμεταλλεύεται την ασίστ του Μιράντα για το 1-0. Στο δεύτερο μέρος οι «νυχτερίδες» πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης με τον Ντιέγο Λόπεθ να νικά στο τετ-α-τετ τον Μπράβο για το τελικό 1-1.

Χορταστική ισοπαλία-επιβίωσης για την Αλμερία που έφυγε με το 3-3 από την έδρα της ήδη υποβιβασμένης Εσπανιόλ με τον Εμράμπα να ευστοχεί σε εκτέλεση πέναλτι στο 88'!