Ισπανία

Ματσάρα με επτά γκολ και νικήτρια τη Σεβίλλη στο Βίγκο!

Η Σεβίλλη επικράτησε εκτός έδρας 4-3 της Θέλτα για την 30η αγωνιστική της La Liga και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι των πρωτοπόρων.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, η Σεβίλλη κατάφερε να «αποδράσει» από την έδρα της Θέλτα με 4-3 για την 30η αγωνιστική της La Liga και το θρίλερ των τεσσάρων πρώτων θέσεων στην Ισπανία καλά κρατεί!

Οι φιλοξενούμενοι με το τρίποντο που απέσπασαν στο Βίγκο έφτασαν τους 61 βαθμούς και παρέμειναν στην τέταρτη θέση. Από την άλλη οι γηπεδούχοι, παρέμεινα στους 37 και είδαν και τις τελευταίες τους ελπίδες για Ευρώπη να κάνουν «φτερά».

Η Σεβίλλη προηγήθηκε μόλις στο 7’ με τον Κουντέ, όμως τα δύο γκολ του Ιάγκο Άσπας (20’ πεν.,23’), έβαλαν την Θέλτα σε θέση οδηγού. Ο Φερνάντο ισοφάρισε στο 35’, όμως ο Μέντεζ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου (43’) έδωσε ξανά προβάδισμα στους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα και χάρη στα τέρματα των Ράκιτις (60’) και Γκόμε (76’) στο δεύτερο ημίχρονο, πήραν την σπουδαία νίκη.

Το πρόγραμμα της 30ής αγωνιστικής

Παρασκευή, 9/4

Ουέσκα-Έλτσε 3-1
(3', 88’ πεν. Μιρ, 30' Ραμίρεθ - 4' αυτ. Βάβρο)

Ρεάλ Μαδρίτης-Μπαρτσελόνα 2-1
(13' Μπενζεμά, 28' Κρόος - 60' Μινγκέθα)

Κυριακή, 11/4

Βιγιαρεάλ-Οσασούνα 1-2
(70' Γκαρθία αυτ. - 64' Μονκαγιόλα, 74' Μπούντιμιρ)

Βαλένθια-Ρεάλ Σοσιεδάδ 2-2
(60' πέν. Βας, 73' Παουλίστα - 33' Γκεβάρα, 45' Ισάκ)

Βαγιαδολίδ-Γρανάδα 1-2
(41' πέν. Ορεγιάνα - 79' Μολίνα, 86' Κίνι)

Μπέτις-Ατλέτικο Μαδρίτης 1-1
(19' Τέγιο - 5' Καράσκο)

Δευτέρα, 12/4

Θέλτα-Σεβίλλη 3-4
(20’,23’ Άσπας, 43’ Μέντεζ-7’ Κουντέ, 35’ Φερνάντο, 60’ Ράκιτιτς, 76’ Γκόμεζ)

Χετάφε-Ρεάλ Μαδρίτης (22:00)

Τα Μπιλμπάο-Βαγιαδολίδ και Μπαρτσελόνα-Γρανάδα θα διεξαχθούν την Τετάρτη 28/4 λόγω του τελικού Κυπέλλου σε Καταλανούς και Βάσκους το ερχόμενο Σάββατο (17/4).

Η 31η αγωνιστική θα διεξαχθεί 21 και 22 Απριλίου και η 32η στις 24, 25 και 26 Απριλίου.