Ισπανία

Την έκανε… αερο-Πλάνο!

Απογείωση για τη Βαγιαδολίδ στην πρεμιέρα της La Liga! Με γκολ του Πλάνο στο 89’, η ομάδα του Σέρτζιο απέδρασε με σημαντικό διπλό από την έδρα της Μπέτις (2-1), που έπαιζε από το 8’ με παίκτη λιγότερο

Την ευκαιρία για μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη άρπαξε η Βαγιαδολίδ!

Σε ένα παιχνίδι που ήρθε από νωρίς στα μέτρα της, η ομάδα του Σέρτζιο εκμεταλλεύτηκε άψογα τη συγκυρία και απέδρασε με σημαντικό διπλό από την έδρα της Μπέτις (1-2).

Πριν καν συμπληρωθεί δεκάλεπτο στο «Μπενίτο Βιγιαμαρίν», οι πήραν αριθμητικό πλεονέκτημα εξαιτίας αποβολής του γκολκίπερ Ρόμπλες (ο οποίος ανέτρεψε τον εφορμούντα Σάντρο).

Στα μέσα, δε, του β’ ημιχρόνου πήραν και προβάδισμα στο σκορ χάρη σε γκολ του Γκουαρντιόλα (63’). Μπορεί λοιπόν η Μπέτις να βρήκε τον τρόπο να απαντήσει και μάλιστα άμεσα με τον Μορόν (68’), ωστόσο η Βαγιαδολίδ ήταν εκείνη που θα έλεγε την τελευταία κουβέντα.

Ή μάλλον ο Όσκαρ Πλάνο, που έπιασε ένα όμορφο συρτό σουτ στο 89’ και στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα, έδωσε στην ομάδα του ένα σημαντικό τρίποντο «με το καλημέρα» στην Primera Division.