Ισπανία

Την έκανε στην Μπέτις με 10 παίκτες η Λεγανές

Γλυκό φινάλε για Λεγανές. Η ομάδα του Σιόβα (έπαιξε με 10 από το 24), με τον Έλληνα στόπερ να ξεκινάει την αντεπίθεση, επικράτησε 3-2 της Μπέτις και την έβγαλε off για την 5η θέση.

Την έφερε στην Μπέτις η Λεγανές του Δημήτρη Σιόβα.

Η -αδιάφορη βαθμολογικά- ομάδα του Γαριτάνο επικράτησε 3-2 αυτής του Σαράμπια για την 38η και τελευταία αγωνιστική της Primera Division, αν και βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ και με παίκτη λιγότερο από το 24’.

Έτσι, τους έστησε φράγμα για την πέμπτη θέση, αλλά ούτως ή άλλως έχουν εξασφαλίσει το Europa League. Η Μπέτις άνοιξε το σκορ με τον Κάμπελ στο 20’, όταν ο πρώην άσος του Ολυμπιακού έφυγε στην αντεπίθεση για πλάσαρε για το 0-1.

Η ισοφάριση ήρθε οκτώ λεπτά μετά με άλλον έναν πρώην παίκτη των «ερυθρόλευκων», που εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση στην άμυνα των «πράσινων» και από κοντά έκανε το 1-1. Ενδιάμεσα, ο Ρίκο άφησε με δέκα τη Λεγανές, αντικρίζοντας δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ο Ναράνχο έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους στο 64’ και από εκεί και πέρα «μίλησαν» οι αλλαγές. Ο Σανάρμπια ισοφάρισε στο 76’΄, αλλά τρία λεπτά μετά ο Άμραμπατ έγειρε το ματς υπέρ της Λεγανές.