Oλλανδία

Την πήρε και τη σήκωσε

Η Χέρενφεϊν άνοιξε το σκορ στην αναμέτρηση με τον Άγιαξ, αλλά ο «Αίαντας» αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο, ισοπεδώνοντας την, εκμεταλλευόμενος το αριθμητικό του πλεονέκτημα.

Κακός για ένα ημίχρονο, απόλυτος κυρίαρχος στο δεύτερο. Ο Άγιαξ βρέθηκε να χάνει από το 18’ στην αναμέτρηση με τη Χέρενφεϊν χάρη σε γκολ του Σλάγκβεερ, που από ωραίος λίγη ώρα αργότερα έγινε μοιραίος.

Ο σκόρερ των φιλοξενούμενων αποβλήθηκε στο 44’, καθώς αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες σε διάστημα δώδεκα λεπτών. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους στο 66’ με το τέρμα του Ελ Χατζί, που έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του έξι λεπτά αργότερα και πριν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί στις εξέδρες, ο Κίσνα «τελείωσε» το ματς με το γκολ του. Το… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Μίλικ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, 4-1.

Ισόπαλες ήρθαν Βίλεμ-Εξέλσιορ. Ο Βαν Βέερτ έκανε το 0-1 στο 64' και ο Αρμέντερος απάντησε από την άσπρη βούλα τρία λεπτά αργότερα.

Η Φέγενορντ λύγισε την Ντόρντερχτ με δύο τέρματα προς το φινάλε της αναμέτρησης. Τον... γόρδιο δεσμό έλυσε ο Τόρνστρα στο 86' και στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάκεν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.