Γενικά

Το εντυπωσιακό αντιρατσιστικό μήνυμα στο restart του MLS (video)

Ηχηρό μήνυμα από το αμερικανικό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου.

Η επανεκκίνηση του MSL συνδυάστηκε με ένα ηχηρό μήνυμα κατά του ρατσισμού.

Λίγο πριν την έναρξη του αγώνα, του Ορλάντο με την Ίντερ Μαϊάμι (2-1), δεκάδες παίκτες από διάφορους συλλόγους του MLS, παρατάχθηκαν γύρω από το γήπεδο και διαμαρτυρήθηκαν σιωπηλά για τον ρατσισμό και την αστυνομική βία.

Ντυμένοι με μαύρα μπλουζάκια και φορώντας μαύρα γάντια, οι ποδοσφαιριστές κράτησαν υψωμένες τις γροθιές τους στον νυχτερινό ουρανό, για οκτώ λεπτά και 46 δευτερόλεπτα, για όσο χρόνο δηλαδή ο Τζορτζ Φλόϊντ αγωνιζόταν να κρατηθεί στην ζωή, έχοντας στον λαιμό του το γόνατο ενός αστυνομικού.

Στον αγώνα που έγινε στο συγκρότημα World Wide of Sports των εγκαταστάσεων Disney World της Φλόριντα, όπου φιλοξενούνται κεκλεισμένων των θυρών όλες οι αναμετρήσεις, το νικητήριο γκολ, σημείωσε στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Νάνι. Η Ιντερ προηγήθηκε στο 47` με τον Αγκουντέλο, ενώ το Ορλάντο ισοφάρισε στο 70ο λεπτό με τον Μίλερ.