Πορτογαλία

Το σήκωσε η Πόρτο, έγραψε ιστορία ο Κονσεϊσάο

Η Πόρτο νίκησε 2-0 τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας και κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα Πορτογαλίας, δύο στροφές πριν το φινάλε. Σπουδαίο επίτευγμα για τον Σέρτζιο Κονσεϊσάο.

Πρωταθλήτρια Πορτογαλίας για 29η φορά στην ιστορία της αναδείχθηκε η Πόρτο.

Οι «δράκοι» χρειάζονταν έναν βαθμό στο ντέρμπι με τη Σπόρτινγκ Λισσαβόνας για την 32η αγωνιστική της Liga NOS, αλλά πήραν τη νίκη με σκορ 2-0. Έτσι, έφτασαν τους 79 βαθμούς, οχτώ περισσότερους από τη Μπενφίκα και κατέκτησαν και μαθηματικά τον τίτλο, δύο στροφές πριν το τέλος.

Μετά από το «στείρο» πρώτο ημίχρονο, ήρθε ο Ντανίλο Περέιρα στο 64’ για να ανοίξει το σκορ. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Μούσα Μαρεγκά πέτυχε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

Ο αγώνας ήταν ιστορικός και για τον προπονητή της ομάδας, Σέρτζιο Κονσεϊσάο, ο οποίος έκανε το 4Χ4, έχοντας από δύο νίκες κόντρα σε Μπενφίκα και Σπόρτινγκ στο φετινό πρωτάθλημα και έγινε μόλις ο δεύτερος που πετυχαίνει κάτι τέτοιο μετά τον Ζοσέ Μουρίνιο τη σεζόν 2002-03.

Την ήττα της Σπόρτινγκ δεν εκμεταλλεύτηκε στη μάχη της τρίτης θέσης η Μπράγκα, η οποία παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στη Μπελενένσες, χάνοντας την ευκαιρία να πιάσει την αντίπαλό της στους 59 βαθμούς. Πλέον, τα «λιοντάρια» έχουν το πάνω χέρι, όντας στο +2, δύο στροφές πριν το φινάλε.