Πορτογαλία

Νίκησε την Τοντέλα και ελπίζει η Πόρτο

Με γκολ των Μαρτίνεθ και Ταρέμι, η Πόρτο επιβλήθηκε 2-0 της Τοντέλα και βρέθηκε στο -5 από την κορυφή.

Την πέμπτη της συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πόρτο, που επικράτησε 2-0 της Τοντέλα εκτός έδρας και βρέθηκε στο -5 από την πρωτοπόρο, Σπόρτινγκ Λισαβόνας, έχοντας ένα ματς παραπάνω.

Οι «δράκοι» βρήκαν δίχτυα από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, με τον Μαρτίνεθ να ανοίγει το σκορ στο 19’ και τον Ταρέμι να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 83ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Σέρτζιο Κονσεϊσάο ξέφυγε έτσι στο +6 και από την Μπενφίκα, εδραιώνοντας τη θέση της στο κυνήγι της εισόδου στους ομίλους του Champions League.

Νωρίτερα, η Μαρίτιμο πήρε σπουδαία νίκη για την παραμονή, καθώς επιβλήθηκε 1-0 της Φαρένσε εντός έδρας χάρη σε γκολ του Αλιπούρ στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Με τους τρεις βαθμούς, οι νικητές ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας και καταλαμβάνουν την 16η, που οδηγεί στα playouts.

Φοβερό και πολύ πιο χορταστικό ματς έγινε στο «Μπέσα», όπου η Μποαβίστα έμεινε στο 3-3 με τη Ρίο Άβε. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν τρεις φορές με τον Εντζιέ (3’, 13’) και το αυτογκόλ του Ρόναν (82’), όμως έλαβαν ισάριθμες απαντήσεις από τους Ντάλα (10’), Λανέ (70’) και Κοεντράο (90+3’).